Trwa ładowanie...
d15s4oh
27 września 2012, 00:00

Motywy samotności i wspólnoty w dawnych literaturach romańskich (Średniowiecze-Oświecenie)

książka
Oceń jako pierwszy:
d15s4oh
Motywy samotności i wspólnoty w dawnych literaturach romańskich (Średniowiecze-Oświecenie)
Autorzy
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Przedmiotem rozważań zawartych w niniejszym tomie są motywy samotności i wspólnoty. Autorzy artykułów, działający w rozmaitych ośrodkach uniwersyteckich w Polsce, są specjalistami dawnych literatur romańskich: francuskiej, hiszpańskiej i włoskiej. Połączyło ich poszukiwanie realizacji wspomnianych motywów literackich z jednej strony poprzez wieki, od Średniowiecza do końca epoki Oświecenia, z drugiej w rozmaitych kulturach romańskich dawnej Europy.

Tematy: samotność postrzegana jako istotna, a czasem nawet zbawienna wartość zarówno dla filozofujących mężczyzn jak i dla rozważnych kobiet, zagadnienia związane z przeciwstawianiem samotności bohatera określonej wspólnocie, teksty dotyczące sytuacji jednostki, która staje w opozycji wobec wspólnoty, sytuacji jednostki we wspólnocie oraz roli miłości, która nierzadko alienuje bohaterów, związki łączące tekst literacki z określoną społecznością, zwłaszcza w sytuacji, kiedy to właśnie literatura taką wspólnotę współtworzy.
Czytelnik, który sięgnie po niniejszy zbiór artykułów nie powinien się lękać, iż podejmowane w nich problemy są nazbyt mu odległe tak w czasie jak i w przestrzeni, bowiem samo powstanie tej książki jest już świadectwem żywotności omawianych motywów w europejskiej tradycji kulturowej.

Motywy samotności i wspólnoty w dawnych literaturach romańskich (Średniowiecze-Oświecenie)
Numer ISBN

978-83-235-0604-1

Wymiary

165x235

Gatunek

Kultura i sztuka,Historia sztuki,Filozofia i etyka

Oprawa

1

Liczba stron

284

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15s4oh
d15s4oh
d15s4oh
d15s4oh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj