Trwa ładowanie...
dy2do49
03-09-2013 00:00

Mój brat ocean

książka
Oceń jako pierwszy:
dy2do49
Mój brat ocean
Tytuł oryginalny

The Sea is My Brother

Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Mój brat ocean jest młodzieńczą, nigdy wcześniej niepublikowaną powieścią Jacka Kerouaca (1922-1969). W 1942 roku pisarz odbył rejs na jako marynarz okrętu handlowego SS Dorchester, a doświadczenia zebrane podczas podróży stały się kanwą powieści. Pierwowzorem jednego z dwóch bohaterów był serdeczny przyjaciel Kerouaca, Sebastian Sampas. Prócz powieści w skład tomu wchodzi dziennik, krótkie teksty Kerouaca (m.in. pełen osobistych wspomnień „Dziennik egotysty”, opowiadanie kryminalne „Bracia”, czy nigdzie dotąd niepublikowana jednoaktówka „Przenoszę się do innego baru”), wiersze oraz zdjęcia i rysunki. Niezwykle ważną część stanowi korespondencja między pisarzem a Sebastianem Sampasem oraz garść wierszy tego ostatniego.

*Mój brat ocean *ma wielką wartość nie tylko jako uzupełnienie twórczości autora W drodze. Pozwala wejrzeć w rodzący się warsztat pisarza, jest świadectwem dojrzewania w czasach Wielkiego Kryzysu i wojny. Pojawiają się w niej motywy znane z klasycznych dzieł Kerouaca: poszukiwanie duchowego znaczenia w materialistycznym świecie, spontaniczna podróż stanowiąca prawdziwą drogę ku wolności, nocne rozmowy, rozpaczliwa potrzeba ucieczki od społeczeństwa i tragiczne piękno samotności.

To również wzruszający zapis przyjaźni dwóch młodych idealistów, z których jeden poległ młodo w bitwie pod Anzio, drugi zaś został jednym z najważniejszych artystów pokolenia beatników i jest czytany do dziś, głównie przez młodych poszukujących ludzi, na całym świecie.

Mój brat ocean
Numer ISBN

978-83-7943-047-5

Wymiary

125x200

Gatunek

Powieści i opowiadania

Oprawa

1

Liczba stron

536

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dy2do49
dy2do49
dy2do49