Trwa ładowanie...
d126p6j

Mirosław Ikonowicz

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Mirosław Ikonowicz (ur. 1931 roku w Wilnie) jest znanym polskim dziennikarzem i zagranicznym reporterem, pracował m.in. w PAP-ie i Polityce, korespondował z Sofii, Hawany, Madrytu czy Lisbony. Mirosław Ikonowicz znany jest również przez fakt bycia ojcem popularnej restauratorki i gwiazdy telewizyjnej Magdy Gessler oraz jej brata, lewicowego działacza Piotra Ikonowicza.

Mirosław Ikonowicz - biografia

Mirosław Ikonowicz przyszedł na świat w Wilnie, w 1931 roku. Dorastał w inteligenckiej rodzinie, w której ojciec był znanym prawnikiem, a matka pochodziła z Wenecji, stąd włoskie korzenie Ikonowicza. Mirosław Ikonowicz w Polsce znalazł się, kiedy po wojnie rodzina przeprowadziła się do Słupska. Młody chłopak, mając 16 lat, wiedział, że chce być dziennikarzem - Mirosław Ikonowicz często wspomina, kiedy podczas wojny, zamiast chronić się w piwnicy wszedł na drzewo, żeby lepiej widzieć bombardowanie miasta.

Pomimo młodego wieku, o którym nie wiedziano w redakcjach, Mirosław Ikonowicz wysyłał pierwsze korespondencje ze Słupska m.in. do PRL-owskiej Gazety Ludowej, co w przyszłości utrudniło mu podjęcie studiów. Zafascynowany dziennikarstwem nie przejął się jednak i ostatecznie dopiął swego, kończąc studia w Instytucie Historii na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie poznał swojego późniejszego przyjaciela – Ryszarda Kapuścińskiego.

W 1953 roku, po zakończeniu studiów Mirosław Ikonowicz rozpoczął pracę w Polskiej Agencji Prasowej, gdzie pracuje do dziś (co jest rekordem w PAP-ie). Niemal natychmiast dziennikarz zaczął realizować swoje marzenia o wyjeździe na zagraniczną korespondencję, co udało mu się po raz pierwszy w 1956 roku, kiedy został korespondentem dla PAP w Sofii. W późniejszych latach pisał również z Hawany (1963-1969), Madrytu i Lizbony (1973-1980), a nawet Bliskiego Wschodu. W tym okresie Mirosław Ikonowicz pracował także w roli korespondenta wojennego, wyjeżdżając m.in. do Angoli, Konga i Mozambiku.

Poza pracą klasycznego dziennikarza, Mirosław Ikonowicz był również redaktorem naczelnym ''Biuletynu Specjalnego'' PAP oraz publikował m.in. w Polityce i Przeglądzie. Do znanych faktów jego kariery należy również współpraca z Janem Pawłem II, która trwała niemal 25 lat. Mirosław Ikonowicz towarzyszył papieżowi podczas pielgrzymek, w których trakcie odwiedzili wspólnie ponad 20 krajów. Z tej okazji Mirosław Ikonowicz wydał kronikę ''Wizyta w Watykanie'', w której opisał podróż władz PRL do Rzymu i spotkanie gen. Wojciecha Jaruzelskiego z Janem Pawłem II. Przypuszcza się, że z tego powodu Mirosław Ikonowicz do dzisiaj w swojej pracy skupia się na tematyce religijnej, współpracując z mediami katolickimi np. Przeglądem Powszechnym czy Katolicką Agencją Informacyjną.

Mirosław Ikonowicz – życie prywatne

Mirosław Ikonowicz często pojawia się w mediach w kontekście swoich dzieci. Jego córką jest znana polska restauratorka, gwiazda telewizji Magda Gessler, a synem polityk, działacz lewicowy Piotr Ikonowicz. Żona Mirosława Ikonowicza to Olga Borkowska, z którą reporter związany jest całe swoje życie. Z wywiadów wiadomo, że z pochodzenia jest Rosjanką wyznania prawosławnego, a zawodowo zajmowała się gastronomią.

Magda Gessler mówiła, że matka była dla niej surowa, mając zarazem ogromny wpływ na córkę - Gessler również deklaruje wiarę prawosławną. Znany jest też fakt, kiedy po ślubie Mirosław Ikonowicz z żoną oczekiwali pierwszego dziecka, okazało się, że Oldze Borkowskiej odnowiła się gruźlica i potrzebna była operacja, podczas której narkoza mogła zagrozić zdrowiu córki. Kobieta jednak nie zastanawiała się długo i zdecydowała się na zabieg bez usypiania, co zniosła bez większych problemów.

Mirosław Ikonowicz – kontakty z SB

Mirosław Ikonowicz jako kontakt operacyjny PRL został zarejestrowany przed wyjazdem do Madrytu w 1973 roku. Otrzymał wtedy pseudonim ''Metrampaż'', co oznacza stanowisko łamacza kolumn w zecerni. Mirosław Ikonowicz współpracę z SB zakończył w 1987 roku, przez cały ten okres pracując w Watykanie i na Półwyspie Iberyjskim jako korespondent.

Mirosław Ikonowicz – książki

Mirosław Ikonowicz znany jest z dużej aktywności zawodowej, także tej literackiej. Wydał cztery książki o tematyce reportażowej, w których jak tłumaczy w wywiadach zawarł to, co przez lata pracy w agencji informacyjnej nie zmieściło się w depeszach. Do tych pozycji należą wydana w 1971 roku ''Hiszpania bez kastanietów'', ''Wyspa nadziei – o Kubie'' z 1973 roku, ''Zawód: korespondent. Wilno – Havana – Madryt'' z 2007 roku oraz ''Angola Express'' z 2009 roku. Niezależną pozycją jest najnowsza (wydana w 2011 roku) książka Mirosława Ikonowicza pt. ''Kapuściński Hombre'', w której jak sam mówi, opisał ''subiektywną historię ich przyjaźni''. Pytany o tytuł książki, Mirosław Ikonowicz wyjaśnił, że w krajach latynoamerykańskich słowo ''hombre'' oznacza mężczyznę honoru, dżentelmena, którym był dla niego słynny reporter.

Mirosław Ikonowicz
Data urodzenia

01.01.1931

Miejsce urodzenia

Wilno

Bibliografia
d126p6j

Podziel się opinią

6
4

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d126p6j
d126p6j
d126p6j
d126p6j

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj