Trwa ładowanie...
d1vzcyb

Mirosław Hermaszewski

Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0
Źródło: Wikimedia Commons - Brak Praw Autorskich CC0

Mirosław Hermaszewski pozostaje jedynym polskim kosmonautą, który ma na koncie odbyty lot w przestrzeń kosmiczną. Jest laureatem licznych odznaczeń i wyróżnień, również poza granicami naszego kraju, bohaterem filmów dokumentalnych oraz postacią, której dokonania upamiętniane były na monetach czy znaczkach (nawet w Wietnamie) i honorowym obywatelstwem licznych miast. Przez 40 lat wiernie służył w polskim lotnictwie, kończąc karierę lotem pożegnalnym w 2005 roku na pokładzie myśliwca MiG-29UB.

Mirosław Hermaszewski – Wołyń zdeterminował losy rodziny kosmonauty

Mirosław Hermaszewski przyszedł na świat na Wołyniu w rodzinie o patriotycznych korzeniach. Jego rodzicami byli Kamila Bielawska i Roman Hermaszewski. Miał sześcioro rodzeństwa (najbardziej znany był pilot i gen. bryg. Władysław Hermaszewski).

Gdy Mirosław Hermaszewski miał półtora roku, nocą na jego rodzinną miejscowość napadła UPA. Podczas ucieczki przed banderowcami dziecko upadło w śnieg, a rano odnalazł je ojciec. Rzeź wołyńska skończyła się dla rodziny Hermaszewskich tragicznie: zamordowano 19 osób, łącznie z ojcem Mirosława, postrzelonym w płuca w Bereznym w sierpniu 1943 roku. Tuż po drugiej wojnie światowej klan ekspatriowano w okolicę Wrocławia.

Mirosław Hermaszewski – życiorys

Mirosław Hermaszewski od dziecka pasjonował się modelarstwem. Po ukończeniu liceum na Dolnym Śląsku zrobił kurs pilotażu szybowców w Aeroklubie we Wrocławiu, następnie kurs pilotażu samolotowego. W 1961 roku Mirosław Hermaszewski wstąpił do Szkoły Orląt w Dęblinie, gdyż marzył o karierze pilota myśliwców. Po 3 latach nauki został absolwentem w stopniu podporucznika i pilota samolotów odrzutowych 3 klasy jako prymus. Mirosław Hermaszewski służył w Poznaniu i kontynuował naukę, dowodził eskadrami i pułkami w Słupsku, Gdyni, Wrocławiu. To stąd w 1976 roku zwerbowano go do grupy kandydatów na kosmonautów, którą starannie wyselekcjonowano spośród kilkuset pilotów z Polski.

Od 1966 roku Mirosław Hermaszewski pozostaje w związku małżeńskim z Emilią Łazar. Doczekali się dwójki dzieci: córki Emilii oraz syna Mirosława, lotnika. Córka Mirosława Hermaszewskiego jest małżonką polityka PiS, Ryszarda Czarneckiego. Książka Mirosława Hermaszewskiego ”Ciężar nieważkości” to wyjątkowa biografia polskiego kosmonauty i pilota, z ciekawostkami o życiu w stanie nieważkości.

Mirosław Hermaszewski – lot w kosmos

ZSRR utworzyło międzynarodowy program Interkosmos. Mirosław Hermaszewski był pierwszym wyborem jako kandydat do lotu kosmicznego. Na jego zmiennika wybrano pułkownika Zenona Jankowskiego. Przygotowania miały miejsce pod Moskwą w Gwiezdnym Miasteczku. W 1978 roku Mirosław Hermaszewski był inżynierem pokładowym Piotra Klimuka z Rosji na statku kosmicznym Sojuz 30, który ostatecznie lądował w lipcu w Kazachstanie. Misja trwała łącznie 8 dni, a w tym czasie kosmonauci okrążyli Ziemię 126 razy, ustanawiając rekordy naszego kraju co do wysokości, prędkości lotu, czasu jego trwania czy też przebytego dystansu całkowitego.

Odbyty lot kosmiczny otworzył Mirosławowi Hermaszewskiemu drzwi do kariery. Kosmonautę mianowano m.in. członkiem Sztabu Generalnego WP, zastępcą dowódcy Korpusu Obrony Powietrznej, komendantem Szkoły Orląt w Dęblinie, zastępcą dowódcy Wojsk Lotniczych i OP. Kolejno Mirosław Hermaszewski pełnił również funkcje w Komitecie Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, Międzynarodowym Stowarzyszeniu Uczestników Lotów Kosmicznych (które założył), Komitecie Wykonawczym ASE, Polskim Stowarzyszeniu Astronautycznym, Krajowej Radzie Lotnictwa.

Mirosław Hermaszewski
Data urodzenia

15.09.1941

Miejsce urodzenia

Lipniki

Bibliografia
d1vzcyb

Podziel się opinią

4
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vzcyb
d1vzcyb
d1vzcyb
d1vzcyb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj