Trwa ładowanie...
d1e9cx5

Mieczysław Bieniek

Agencja Gazeta
Źródło: Agencja Gazeta

Mieczysław Bieniek to były górnik, który po wypadku odniesionym w kopalni został podróżnikiem i autorem książek, w których opisuje swoje wyprawy. Znany też jako ''Hajer z Katowic''.

Mieczysław Bieniek - biografia

Mieczysław Bieniek urodził się w 1954 roku w Katowicach, gdzie w 1971 roku rozpoczyna pracę w kopalni KWK Wieczorek jako górnik dołowy. W 2000 roku ulega wypadkowi, na skutek, którego traci wzrok w jednym oku i po 27 latach musi odejść z pracy w kopalni. Za osiągnięcia z dziedziny górnictwa Bieniek dwukrotnie zostaje odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Pomysł na pisanie przychodzi, kiedy w ramach rehabilitacji i swoistej terapii pourazowej Bieniek decyduje się wyruszyć w podróż. Zwiedza Indie, kraje azjatyckie, żeby przez Afrykę dotrzeć do Ameryki Południowej, odwiedzając łącznie kilkadziesiąt krajów. Wykształca swój własny styl - podczas podróży Mieczysław Bieniek stara się dotrzeć do miejsc rzadko odwiedzanych, często trudno dostępnych. Na swoje 50. urodziny jedzie do Indii, gdzie w ostatnim etapie towarzyszy mu Paweł Wysoczański, czego rezultatem jest film dokumentalny ''W drodze''. Największą pasją Mieczysława Bieńka poza pisaniem jest fotografia, próbuje też tworzyć filmy ze swoich podróży.

Mieczysław Bieniek - książki

W 2010 roku ukazuje się jego pierwsza książka Mieczysława Bieńka ''Hajer jedzie do Dalajlamy'', w której autor poza opisem podróży przybliża swoje dzieciństwo i fragmenty z życia dorosłego. Po pozytywnych recenzjach Bieniek decyduje się kontynuować serie "Hajer jedzie..." i tak do dzisiaj wydano m.in.: "Z Hajerem na kraj Indii" (2011), "Hajer jedzie do Soczi" (2014) czy "Hajer na Andyjskim szlaku" (2015).

Mieczysław Bieniek
Bibliografia
d1e9cx5

Podziel się opinią

4

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e9cx5
d1e9cx5
d1e9cx5