ycipk-27u0ds
ycipk-27u0ds

Michalina Wisłocka

Michalina Wisłocka ma na swoim koncie kilka publikacji o sekcie i metodach antykoncepcji PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF
Podziel się

Michalina Wisłocka to urodzona w 1921 roku lekarka, znana szczególnie z działalności na rzecz szerzenia wiedzy z zakresu seksuologii i wydanego przez nią poradnika "Sztuka kochania".

Michalina Wisłocka – informacje ogólne

ycipk-27u0ds

Michalina Wisłocka pracowała jako ginekolog, seksuolog i cytolog, jest znana z przełomowych dla Polski lat 70. i 80. XX wieku działań mających na celu kształcenie społeczeństwa w dziedzinie seksuologii, co wpłynęło na zmniejszenie tabu, jakie stanowiła wtedy tematyka seksu.

Michalina Wisłocka – życiorys

Michalina Wisłocka urodziła się 1 lipca 1921 roku w Łodzi, gdzie mieszkała z rodzicami w budynku szkoły do wysiedlenia w 1939 roku. W czasie wojny przeniosła się do Warszawy, gdzie zamieszkała z mężem Stanisławem Wisłockim (na nazwisko miał Wuttke, jednak zmienił je w dość młodym wieku). W 1952 roku uzyskała dyplom lekarski, a w 1969 roku została doktorem nauk medycznych.

Michalina Wisłocka należała do założycieli Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa, obecnie znanego jako Towarzystwo Rozwoju Rodziny. Zajmowało się ono edukacją seksualną młodzieży i wspieraniu rodzin znajdujących się w trudnych sytuacjach. Wisłocka kierowała też Poradnią Świadomego Macierzyństwa , w latach 70. zajmowała się cytodiagnostyką.

W 1997 roku Michalinę Wisłocką odznaczono Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Lekarka zmarła w 2005 roku.

ycipk-27u0ds

Michalina Wisłocka – działalność literacka

Pierwsza publikacja Wisłockiej pt. "Technika zapobiegania ciąży" ukazała się w 1959 roku, kolejną książką były "Metody zapobiegania ciąży" z 1976 roku, a największy sukces odniosła jej trzecia publikacja – popularnonaukowy poradnik "Sztuka kochania", który sprzedał się w Polsce w nakładzie siedmiu milionów egzemplarzy.

Wśród innych książek Michaliny Wisłockiej znajdują się m.in. "Kultura miłości", "Kalejdoskop seksu" i "Sukces w miłości". W 2002 roku pojawiły się natomiast pamiętniki Wisłockiej, zatytułowane "Miłość na całe życie: wspomnienia z czasów beztroski".

Michalina Wisłocka – rodzina

Michalina Wisłocka pochodziła z rodziny inteligenckiej, jej ojciec pracował w szkole, a matka udzielała lekcji polskiego i zajmowała się domem. Braćmi lekarki byli pisarz Andrzej Braun oraz sumerolog i badacz kultury gruzińskiej Jan Nepomucen Braun. Wisłocką łączyło pokrewieństwo z Ewą Braun – była jej bratanicą.

ycipk-27u0ds

Mężem Wisłockiej w 1939 roku został Stanisław Wisłocki; ich małżeństwo zakończyło się rozwodem. Urodziła im się córka Krystyna.

Inni o Michalinie Wisłockiej

Pojawiło się kilka książek biograficznych o Michalinie Wisłockiej – "Wisłocka w pigułce" to rozmowy z lekarką spisane przez Marka Różyckiego, natomiast autorką właściwej biografii zatytułowanej Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki jest Violetta Ozminkowski.

W 2017 roku powstała książka inspirowana życiem znanej seksuolożki – jest to fikcyjna powieść pt. "Wisłocka" Konrada Szołajskiego. Wyprodukowano również film w reżyserii Marii Sadowskiej Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej.

Michalina Wisłocka - Szczegóły autora
Data urodzenia

01.07.1921

Miejsce urodzenia

Łódź

Data śmierci

05.02.2005

Miejsce śmierci

Warszawa

Bibliografia
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
ycipk-27u0ds
ycipk-27u0ds