Trwa ładowanie...
d2983gd

Michalina Wisłocka

Michalina Wisłocka ma na swoim koncie kilka publikacji o sekcie i metodach antykoncepcji PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

Michalina Wisłocka to urodzona w 1921 roku lekarka, znana szczególnie z działalności na rzecz szerzenia wiedzy z zakresu seksuologii i wydanego przez nią poradnika "Sztuka kochania".

Michalina Wisłocka – informacje ogólne

Michalina Wisłocka pracowała jako ginekolog, seksuolog i cytolog, jest znana z przełomowych dla Polski lat 70. i 80. XX wieku działań mających na celu kształcenie społeczeństwa w dziedzinie seksuologii, co wpłynęło na zmniejszenie tabu, jakie stanowiła wtedy tematyka seksu.

Michalina Wisłocka – życiorys

Michalina Wisłocka urodziła się 1 lipca 1921 roku w Łodzi, gdzie mieszkała z rodzicami w budynku szkoły do wysiedlenia w 1939 roku. W czasie wojny przeniosła się do Warszawy, gdzie zamieszkała z mężem Stanisławem Wisłockim (na nazwisko miał Wuttke, jednak zmienił je w dość młodym wieku). W 1952 roku uzyskała dyplom lekarski, a w 1969 roku została doktorem nauk medycznych.

Michalina Wisłocka należała do założycieli Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa, obecnie znanego jako Towarzystwo Rozwoju Rodziny. Zajmowało się ono edukacją seksualną młodzieży i wspieraniu rodzin znajdujących się w trudnych sytuacjach. Wisłocka kierowała też Poradnią Świadomego Macierzyństwa , w latach 70. zajmowała się cytodiagnostyką.

W 1997 roku Michalinę Wisłocką odznaczono Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Lekarka zmarła w 2005 roku.

Michalina Wisłocka – działalność literacka

Pierwsza publikacja Wisłockiej pt. "Technika zapobiegania ciąży" ukazała się w 1959 roku, kolejną książką były "Metody zapobiegania ciąży" z 1976 roku, a największy sukces odniosła jej trzecia publikacja – popularnonaukowy poradnik "Sztuka kochania", który sprzedał się w Polsce w nakładzie siedmiu milionów egzemplarzy.

Wśród innych książek Michaliny Wisłockiej znajdują się m.in. "Kultura miłości", "Kalejdoskop seksu" i "Sukces w miłości". W 2002 roku pojawiły się natomiast pamiętniki Wisłockiej, zatytułowane "Miłość na całe życie: wspomnienia z czasów beztroski".

Michalina Wisłocka – rodzina

Michalina Wisłocka pochodziła z rodziny inteligenckiej, jej ojciec pracował w szkole, a matka udzielała lekcji polskiego i zajmowała się domem. Braćmi lekarki byli pisarz Andrzej Braun oraz sumerolog i badacz kultury gruzińskiej Jan Nepomucen Braun. Wisłocką łączyło pokrewieństwo z Ewą Braun – była jej bratanicą.

Mężem Wisłockiej w 1939 roku został Stanisław Wisłocki; ich małżeństwo zakończyło się rozwodem. Urodziła im się córka Krystyna.

Inni o Michalinie Wisłockiej

Pojawiło się kilka książek biograficznych o Michalinie Wisłockiej – "Wisłocka w pigułce" to rozmowy z lekarką spisane przez Marka Różyckiego, natomiast autorką właściwej biografii zatytułowanej Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki jest Violetta Ozminkowski.

W 2017 roku powstała książka inspirowana życiem znanej seksuolożki – jest to fikcyjna powieść pt. "Wisłocka" Konrada Szołajskiego. Wyprodukowano również film w reżyserii Marii Sadowskiej Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej.

d2983gd
Michalina Wisłocka
Data urodzenia

01.07.1921

Miejsce urodzenia

Łódź

Data śmierci

05.02.2005

Miejsce śmierci

Warszawa

Bibliografia

Podziel się opinią

Share
d2983gd
d2983gd
d2983gd
d2983gd