Trwa ładowanie...
d16tohx

Michał Olszewski

Wydawnictwo Znak
Źródło: Wydawnictwo Znak, fot: Marcin Jończyk

Michał Olszewski to wieloletni dziennikarz "Gazety Wyborczej", publicysta i pisarz, laureat nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż "Najlepsze buty na świecie".

Michał Olszewski – życiorys

Michał Olszewski pochodzi z Ełku, urodził się 1977 roku, skończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 2002 roku Michał Olszewski rozpoczął pracę na stanowisku dziennikarza w Gazecie Wyborczej, po 2007 roku współpracował z gazetą jako autor niezależny, związał się też z "Tygodnikiem Powszechnym", w którym był reporterem, a później także kierownikiem działu reportażu. W 2014 roku został wybrany na redaktora naczelnego krakowskiej "Gazety Wyborczej".

Michał Olszewski – książki

Debiutem wydawniczym Michała Olszewskiego był tomik opowiadań "Do Amsterdamu" z 2003 roku, który wygrał konkurs "Znak-Proza" organizowany przez wydawnictwo Znak. Kolejne książki dziennikarza to "Chwalcie łąki umajone" (2005), "Low Tech" (2009) i nominowane do Nagrody Literackiej Gdynia "Zapiski na biletach" (2010). Za wydany w 2014 roku zbiór reportaży "Najlepsze buty na świecie" Michał Olszewski otrzymał nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego 2015. W 2017 roku nakładem wydawnictwa Znak pojawiła się książka "#Upał", która przedstawia czytelnikowi problematykę współczesnych mediów i zagubienie człowieka w wirtualnym świecie.

Michał Olszewski jest też jednym z autorów publikacji traktującej o literaturze zatytułowanej "Literatura polska 1989-2009. Przewodnik" (2010). Przeprowadził też wywiad z franciszkaninem Stanisławem Jaromim, który trafił do księgarni jako "Eco-book o eko-Bogu" (2010). Wspólnie z Rafałem Żytyńcem Michał Olszewski opracował przewodnik po rodzinnym Ełku pt. "Ełk. Spacerownik po niezwykłym mieście" (2012).

d16tohx

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16tohx
d16tohx
d16tohx