Trwa ładowanie...
dm230m2

Michał Kleiber

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Profesor Michał Kleiber to wybitny polski naukowiec. Jego nagrodzony konik to analiza i optymalizacja w nieliniowej termomechanice ciał odkształcalnych. Należy do Akademii Inżynierskiej w Polsce oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Michał Kleiber – wykształcenie

Michał Aleksander Kleiber to absolwent Politechniki Warszawskiej – Wydziału Inżynierii Lądowej (budownictwo lądowe, rocznik 1968) oraz Wydziału Matematyki, Mechaniki i Informatyki na Uniwersytecie Warszawskim (matematyka, rocznik 1971). Kolejno Michał Kleiber obronił pracę doktorską i habilitował się, a od 1989 roku może się pochwalić tytułem profesora nauk technicznych.

Michał Kleiber – życie prywatne

Michał Kleiber pasjonował się grą w tenisa. Jako członek Legii Warszawa zdobył tytuł mistrza Polski w swojej kategorii wiekowej. Za uznanie zasług sportowych przyznano mu medal Calos Cagathos. Żona Michała Kleibera to Teresa Sukniewicz-Kleiber, znana lekkoatletka, utytułowana płotkarka.

Michał Kleiber – życiorys naukowy

Michał Kleiber to mechanik, informatyk, wieloletni nauczyciel akademicki. Poza pracą w naszym kraju wykładał ponadto w Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz w Japonii. Dodatkowo był redaktorem naczelnym ”Archives of Computational Methods in Engineering”, zasiadał w zarządzie International Association of Computational Mechanics, w Radzie Dyrektorów Placówek Naukowych PAN, należał do Centralnej Komisji ds. Stopni Naukowych i Tytułu Naukowego. Profesor Michał Kleiber został także wybrany na prezesa European Materials Forum. Jak członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk przez 8 lat był prezesem instytucji (zastąpił go Jerzy Duszyński), był także prezesem organizacji naukowej ECCOMAS (2017).

Michał Kleiber – kariera polityczna

Michał Kleiber został reprezentantem naszego kraju w w Radzie Gubernatorów Wspólnego Centrum Badawczego Unii Europejskiej. Należał do centroprawicowego Ruchu Stu, a w czteroletniej kadencji od 2001 roku zajmował stanowisko ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Należał do Komitetu Badań Naukowych, stał na czele Komitetu ds. Umów Offsetowych w polskim rządzie, był prezydenckim doradcą społecznym do spraw kontaktów ze środowiskiem naukowym. Michała Kleibera wybrano także na ambasadora Komisji Europejskiej.

Michał Kleiber – książki

Michał Kleiber ma na koncie setki naukowych publikacji, zarówno wydanych pod własnym nazwiskiem, jak i z innymi autorami. Jego najbardziej znane książki obejmują dość specjalistyczną tematykę, czyli użycie najnowocześniejszych metod komputerowych w medycynie czy badaniach naukowych. Ponadto naukowiec specjalizuje się w problematyce polityki prorozwojowej, a szczególnie w informatyzacji administracji, współpracy międzynarodowej oraz innowacyjności współczesnej nam gospodarki.

Książki profesora Michała Kleibera ukazują się na rynku literackim w Polsce także dzięki nakładowi Bosz Wydawnictwo, tak jak w przypadku efektu współpracy z Franciszkiem Ziejką i Henrykiem Samsonowiczem.

Michał Kleiber – nagrody

Michał Kleiber ma na koncie liczne wyróżnienia, ordery i nagrody, z czego zdecydowanie warte wymienienia to te międzynarodowe: Krzyż Oficerski Orderu Narodowego Zasługi (Francja), Złota i Srebrna Gwiazda Orderu Wschodzącego Słońca (Japonia) oraz Krzyż Wielkiego Komandora Orderu Feniksa (Grecja). W naszym kraju profesorowi Michałowi Kleiberowi przyznano chociażby Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w dziedzinie nauk technicznych, Nagrodę im. Adama Mickiewicza od Trójkąta Weimarskiego, Order Orła Białego. Ponadto profesor Michał Kleiber może się również pochwalić Specjalną Perłą Honorową oraz kilkoma tytułami doctora honoris causa przyznanymi w Polsce i na świecie.

dm230m2

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm230m2
dm230m2
dm230m2
dm230m2

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj