Trwa ładowanie...
dpw13zx

Michael Crichton

AFP
Źródło: AFP

Amerykański pisarz, reżyser, scenarzysta, producent filmowy i telewizyjny. Doktor Harvard Medical School, twórca gatunku zwanego technothillerem.

Debiutował jeszcze na studiach, pisaniem zarabiając na rachunki. Jedna z pierwszych jego powieści, Wyższa konieczność została nagrodzona Edgar Award. Prawdziwy sukces przyszedł z książką _ Andromeda znaczy śmierć_, która została sfilmowana.

Jego książki chętnie przenoszone były na ekran. Na podstawie jego powieści Steven Spielberg nakręcił Jurassic Park (gigantyczny sukces kasowy) i _ Zaginiony świat. Zekranizowano również jego powieści sensacyjne _ Wielki skok na pociąg i Wschodzące słońce oraz _ System_ znany pod tytułem _ W sieci_ opowiadający o klasycznej walce płci. Książkę _ Zjadacze umarłych_ zekranizował pod tytułem Trzynasty wojownik John McTiernan twórca _ Szklanej pułapki_ i_ Polowania na Czerwony Październik. Powstały także hollywoodzkie wersje książek takich jak _Kongo czy Kula.

Wyreżyserował kilka filmów pełnometrażowych, lecz żaden nie odniósł wielkiego sukcesu. Olbrzymim osiągnięciem okazał się za to serial ER (Ostry dyżur), którego Crichton był pomysłodawcą, scenarzystą i producentem. Jest to jeden z najpopularniejszych seriali w historii telewizji.

Zmarł na raka w wieku 66 lat.

dpw13zx

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpw13zx
dpw13zx
dpw13zx