Trwa ładowanie...
d2ojcvo
15-04-2010 00:00

Mężczyzna żonaty

książka
Oceń jako pierwszy:
d2ojcvo
Mężczyzna żonaty
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Brenda Maddox, korzystając z najnowszych materiałów, przedstawia D.H. Lawrence’a nie jako brodatego proroka o nienawistnym spojrzeniu, ale Lawrence’a sympatycznego: wesołego parodystę, błyskotliwego dziennikarza, wizjonera w dziedzinie ekologii, a przede wszystkim – jak on sam siebie nazywał – mężczyznę żonatego.

Maddox bada zdumiewający, niespokojny żywot Lawrence’a przez pryzmat największej tego życia kontrowersji – jego małżeństwa z Friedą von Richthofen Weekley, które trwało aż do chwili, kiedy Lawrence przegrał swą heroiczną walkę z chorobą. Walkę, podczas której wyznał Friedzie: „nic poza tobą nie miało dla mnie znaczenia”.

Maddox stawia czoło wszystkim rzucanym na Lawrence’a oskarżeniom – o mizoginizm, rasizm, pornografię, tłumiony homoseksualizm, niewdzięczność i skąpstwo. Po raz pierwszy ujawnia odnotowane przyznanie się Lawrence’a, że poszukiwał dla siebie partnerów biseksualnych, a na podstawie literatury pamiętnikarskiej i fotografii dowodzi, że piękna Rosalind Baynes, z którą dopuścił się jedynego udokumentowanego cudzołóstwa, była głównym pierwowzorem bohaterki powieści Kochanek Lady Chatterley.

Mężczyzna żonaty
Numer ISBN

83-7163-563-X

Wymiary

165x220

Gatunek

Biografie i autobiografie

Oprawa

6

Liczba stron

744

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ojcvo
d2ojcvo
d2ojcvo