Trwa ładowanie...
d1obkww
15-04-2010 00:00

Meldefahrer X. Album przywieziony z wojny

książka
Oceń jako pierwszy:
d1obkww
Meldefahrer X. Album przywieziony z wojny
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

4 września 1939 roku 9 pułk Kavallerie Schutzen Regiment zaatakował niebronione Żarki, mordując 300 cywilów. Żołnierz tej jednostki, tajemniczy goniec motocyklowy „Meldefahrer X”, w albumie-dzienniku zebrał fotografie, które wykonał na szlaku swojej służby podczas niemieckiej inwazji na Polskę . Znalazły się wśród nich zdjęcia ilustrujące pogrom jego pułku w nocnej bitwie pod Iłżą.
Ryszard Wójcik zafascynowany niezwykłym dokumentem, poszedł śladem albumu i zawartych w nim 175 fotografii. Przez ćwierć wieku szukał weteranów, uczestników iłżeckiej bitwy. Realizując filmowy dokument o niemieckim fotografie-motocykliście (1976) wprowadził na scenę postać gen. Stanisława Tatara, dowódcy pułku artylerii w zwycięskiej bitwie pod Iłżą oraz bohatera tzw. procesów generałów (1945-51). To od niego usłyszał sensacyjną historię związaną z losami cennych zasobów Funduszu Obrony Narodowej. Czy dowiemy się dlaczego losy FON w tak niespodziewany sposób łączą się z poszukiwaniami anonimowego „Meldefahrera X” i nadal stanowią zagadkę w długim łańcuchu tajemnic, które wciąż czekają na rozwiązanie?

Meldefahrer X. Album przywieziony z wojny
Numer ISBN

978-83-7674-014-0

Wymiary

145x205

Gatunek

Historia Polski

Oprawa

1

Liczba stron

224

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1obkww
d1obkww
d1obkww
d1obkww

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj