Max Allan Collins
W 2004 roku Max Allan Collins został przez „Publisher’s Weekly” nazwany „nowym gatunkiem pisarza”. Często nominowany przez Mystery Writers of America do nagrody Edgar oraz piętnaście razy (co jest wydarzeniem bezprecedensowym) przez Private Eye Writers of America do nagrody Shamus za thrillery historyczne. Został dwukrotnie laureatem tej ostatniej za powieści o Nathanie Hellerze, True Detective (1983) i Stolen Away (1991).
Na podstawie jego powieści graficznej Road to Perdition (Droga do zatracenia) powstał obsypany nagrodami film pod tym samym tytułem, w reżyserii Sama Mendesa, z Tomem Hanksem w roli głównej. Collins jest autorem licznych komiksów, w tym Dicka Tracy’ego, Ms. Tree, Batmana oraz CSI: Crime Scene Investigation (ten ostatni powstał na podstawie serialu telewizyjnego, podobnie jak scenariusze gier wideo, gier planszowych oraz seria powieści dla Pocket Books, która w samej tylko Ameryce sprzedała się w nakładzie ponad 1,5 miliona egzemplarzy).
Okrzyknięty przez „Entertainment Weekly” królem adaptacji książkowych, Collins umieścił na liście bestsellerów „USA Today” dziewięć, a na liście „New York Timesa” dwie powieści filmowe. Wśród nich znajdują się Szeregowiec Ryan, Szyfry wojny, Wodny świat, Kocham kłopoty, Tunel, Ja, szpieg, Wydział pościgowy, Air Force One, U-571, Mumia, Mumia powraca, Król Skorpion i Różowa Pantera. Napisał też powieściową wersję scenariusza opartego na komiksie własnego autorstwa, Droga do zatracenia. Wśród powieści telewizyjnych Collinsa wymienić można dwie powstałe na podstawie Nowojorskich gliniarzy, trzy – na podstawie Cienia Anioła oraz najnowszą, powstałą na bazie serialu Kości, Burried Deep.
Jako niezależny filmowiec ze Środkowego Zachodu napisał scenariusz i wyreżyserował dla telewizji Lifetime film pt. Mommy (1996), a rok później jego drugą część, Mommy’s Day. Jest też autorem scenariusza do filmu dla HBO, Ekspert (1995). Napisał scenariusz i wyreżyserował innowacyjny film przeznaczony tylko na DVD, Real Time: Siege at Lucas Street Market (2000). Wydana w 2004 roku antologia jego etiud filmowych zawiera nagrodzony film dokumentalny, Mike Hammer’s Mickey Spillane.
Jego monodram, Elliot Ness: An Untouchable Life uzyskał nominację Mystery Writers of America do nagrody Edgar za najlepszą sztukę teatralną 2004 roku. Premiera jej filmowej wersji, ze scenariuszem i w reżyserii Collinsa, odbyła się w Rock Island, w stanie Illinois, w lutym 2006 roku.
Wśród licznych dokonań Collinsa znajdują się też recenzje filmowe, opowiadania, piosenki i... serie kart kolekcjonerskich. Dużym uznaniem cieszy się też literatura faktu jego autorstwa, w tym album The History of Mystery, który uzyskał nominacje do wszystkich większych nagród kryminalnych, czy Men’s Adventure Magazines, uhonorowany nagrodą Anthony Award.
Collins mieszka w Muscatine w stanie Iowa, wraz z żoną, pisarką, Barbarą Collins, z którą współpracował nad trzema powieściami i wieloma opowiadaniami.
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze