Trwa ładowanie...
d2i6nxm
d2i6nxm

Maus. Opowieść ocalałego

książka
d2i6nxm
Oceń jako pierwszy:
Maus. Opowieść ocalałego
Tytuł oryginalny

Maus. The completed edition

Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
000A418A_original_DE45131A88690B81.jpg
Inne

Maus powszechnie jest uważany za najważniejszy komiks w historii.

Art Spiegelman w formie powieści graficznej opowiedział historię życia swojego ojca, więźnia Auschwitz, Władka Szpigelmana. Równolegle z nią w Mausie sportretował trudy życia z ojcem - Ocalałym z Holokaustu.

Maus to jedna z najważniejszych opowieści o Holokauście, stawiająca trudne pytania, na które Autor próbuje znaleźć odpowiedź w nowatorski sposób. Umiejscawiając realistyczną opowieść w komiksowym medium, stosując przerysowanie i karykaturę, Art Spiegelman zbliżył się, jak nikt inny przed nim, do ukazania swoistej niewyrażalności, monstrualności Holokaustu, a poprzez autobiograficzne odniesienia wytworzył napięcie cechujące najwybitniejsze dzieła literackie.

Żaden komiks w historii tego medium nie doczekał się tylu recenzji - również negatywnych i polemicznych – a przyznanie Spiegelmanowi nagród do tej pory zarezerwowanych dla literatury poważnej (m.in.: National Book Critics Circle Award, Pulitzer Prize), ułatwiło wielu twórcom powieści graficznych dotarcie do czytelników do tej pory unikających komiksów. Jednocześnie Maus stał się komiksem wzorem, pierwszym komiksowym arcydziełem („The New Yorker”), z którym krytycy i czytelnicy zestawiają inne dzieła komiksowe, zwłaszcza biograficzne i historyczne.

Mausjest książką, od której nie można się oderwać. Kiedy dwie myszy mówią o miłości, jesteś poruszony, kiedy cierpią - płaczesz. (...) kiedy kończysz Mausa, jesteś nieszczęśliwy, że porzuciłeś ten magiczny świat. - Umberto Eco

Wielki epos w małych obrazkach. „The New York Times”

Przed Państwem komiksowa lektura obowiązkowa.

d2i6nxm
Maus. Opowieść ocalałego
Numer ISBN

978-83-8097-005-2

Wymiary

160x230

Gatunek

Komiks

Oprawa

6

Liczba stron

304

Podziel się opinią

Share
d2i6nxm
d2i6nxm
d2i6nxm
d2i6nxm