Trwa ładowanie...
ycipk-17r5g9
ycipk-17r5g9

Mariusz Max Kolonko

Mariusz Max Kolonko to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich dziennikarzy Materiały prasowe

Mariusz Max Kolonko jest polskim dziennikarzem, publicystą i prezenterem. Był korespondentem TVP i TVN w USA, gdzie mieszka od 1988 roku.

Mariusz Max Kolonko - początki kariery

Mariusz Max Kolonko ukończył Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy. Następnie rozpoczął studia – ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim i nauki polityczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Jego kariera dziennikarska *zaczęła się w od Programu Trzeciego Polskiego Radia. W latach 80. wyjechał do Stanów Zjednoczonych i od 1992 roku był korespondentem Telewizji Polskiej w ramach Telewizyjnej Agencji Informacyjnej.
Założył własną spółkę producencką Media 2000, która tworzyła reportaże i programy dla polskich kanałów. Stworzył dla TVP cykl reportaży „Odkrywanie Ameryki”.
Od 2001 roku był przez 5 lat *
korespondentem
Wiadomości, a od 2007 roku pisał felietony dla „Super Expressu” w rubryce „Ameryka według Mariusza Maxa Kolonko”. Był także publicystą „Focus Historia”, „Angora”, „Newsweeka” i „Rzeczpospolitej”.
Od 2012 roku Kolonko prowadzi na portalu YouTube kanał „Max Kolonko – MaxTV”, na którym publikuje program „Mówię jak jest”, będący komentarzami do aktualnych wydarzeń politycznych na świecie. W 2013 roku otworzył drugi kanał „MaxTVNews”. Dziennikarz prowadzi także konto na portalu Twitter i Facebooku.
Publicysta został uhonorowany wieloma nagrodami, m.in. Wiktorem 2001 dla najlepszego dziennikarza roku, a w 2016 roku Nagrodą Kisiela w kategorii publicysta.
Styl dziennikarski Mariusza Maxa Kolonko jest specyficzny – cechuje go duża bezpośredniość i ekspresyjność, połączone z dużą atrakcyjnością. Dobrym podsumowaniem jego swoistego sposobu prezentowania informacji jest dewiza, będąca jednocześnie tytułem programu, czyli „Mówię jak jest”.
Kolonko był pierwszym polskim dziennikarzem, który połączył się z astronautą promu kosmicznego na orbicie Discovery – Jimem Pawelczykiem.
Ciekawostką jest fakt, że Kolonko prowadził w Stanach Zjednoczonych także firmę budowlaną i wykorzystując swoją popularność, promował ją. Zdając relacje dla Panoramy występował na tle różnych budynków, zwracając uwagę, że wymagają remontu i reklamował swoje usługi.

Książka Mariusza Maxa Kolonko

Mariusz Max Kolonko jest autorem książki pt. „Odkrywanie Ameryki”, która jest zbiorem komentarzy do ważnych wydarzeń z historii Ameryki, m.in. World Trade Center, stworzenia nuklearnych głowic USA w tajnych programach militarnych, tajnych bunkrów NORAD. Dziennikarz sporo miejsca poświęca także tzw. „polskiemu syndromowi”, czyli sposobowi zachowania Polaków w Stanach Zjednoczonych, który jest pełen kompleksów i trudności adaptacyjnych do amerykańskich warunków.

Mariusz Max Kolonko
Data urodzenia

06.05.1961

Miejsce urodzenia

Lubliniec, Polska

Bibliografia
ycipk-17r5g9

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku

ycipk-17r5g9
ycipk-17r5g9
ycipk-17r5g9
ycipk-17r5g9