Trwa ładowanie...
d4ky0qm

Marilyn Monroe

Agencja Forum
Źródło: Agencja Forum, fot: Forum/ The ArenaPAL Picture Library

Marilyn Monroe, ikona amerykańskiego kina, modelka i legenda królująca w latach 50. i 60., chociaż rozpoznawalna głównie dzięki swojej charyzmie i odważnemu wykorzystywaniu kobiecych wdzięków, mało kto wie, że pisała również wiersze i prowadziła pamiętniki.

Marilyn Monroe – informacje ogólne

Twórczość literacka Marilyn Monroe nie była znana przez dziesięciolecia – jej prywatne zapiski, listy i poezja ujrzały światło dzienne dopiero w 2010 roku. Mimo wyłaniającego się z ról filmowych wizerunku stereotypowej blondynki, Marilyn Monroe w wolnym czasie uwielbiała czytać, a jej prywatny księgozbiór liczył 400 tytułów, wśród których znajdowały się m.in. klasyki literatury amerykańskiej i brytyjskiej. Znane jest jej trudne dzieciństwo i problemy osobiste w dorosłym życiu, jednak nowe światło na to, jaką osobą była Monroe, rzucają właśnie jej prywatne notatki.

Marilyn Monroe – życiorys

Marilyn Monroe urodziła się w 1926 roku jako Norma Jeane Mortenson, swój pseudonim artystyczny wybrała na początku kariery filmowej w połowie lat 40. Dzieciństwo Marilyn Monroe spędziła w rodzinach zastępczych i sierocińcach, ponieważ jej matka trafiła do szpitala psychiatrycznego ze zdiagnozowaną schizofrenią.

Nim Norma Jeane Mortenson stała się fotomodelką, pracowała w fabryce; w 1947 roku zadebiutowała w filmie Szokująca panna Pilgrim. Kariera filmowa Marilyn Monroe nabrała tempa na początku lat 50., stała się wtedy znana z ról naiwnych blondynek, które miały przede wszystkim dobrze wyglądać na ekranie. Aktorka usiłowała zmienić swój wizerunek, jednak przez lata proponowano jej podobne role; dopiero w 1961 roku Marilyn Monroe stworzyła nową kreację aktorską, diametralnie inny od poprzednich – udało jej się to w filmie Skłóceni z życiem.

Marilyn Monroe – życie prywatne

Marilyn Monroe zmagała się z problemami psychicznymi i bezsennością, często sięgała po alkohol i inne używki. Poddawała się sesjom psychoterapeutycznym. Zmarła 5 sierpnia 1962 roku w wyniku przedawkowania środków nasennych.

Monroe trzykrotnie wychodziła za mąż, kilkukrotnie była też w ciąży, jednak za każdym razem kończyły się one poronieniem.

Dzienniki i zapiski Marilyn Monroe

Z zapisków Marilyn Monroe opublikowanych w zbiorze pod tytułem "Fragmenty. Wiersze, zapiski intymne, listy" wyłania się nieznane dotąd oblicze Marilyn Monroe. Wykreowany przez media wizerunek przełamują osobiste przemyślenia i odczucia prawdziwej Normy Jeane Mortenson. Mimo sławy, Monroe zmagała się z niską samooceną, obawami o to, czy sprosta oczekiwaniom, towarzyszyło je poczucie osamotnienia – wszystko to można wyczytać z fragmentów spisanych przez nią wspomnień i z wierszy. Chociaż na ekranie Marilyn Monroe jawiła się zupełnie inaczej, to jej twórczość przełamuje stereotypy i pokazuje inteligentną i wrażliwą kobietę.

Marilyn Monroe
Data urodzenia

01.06.1926

Miejsce urodzenia

Los Angeles

Data śmierci

05.08.1962

Miejsce śmierci

Los Angeles

Bibliografia
d4ky0qm

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ky0qm
d4ky0qm
d4ky0qm