Marian Zacharski
Marian Zacharski to polski agent wywiadu, znany z misji w Stanach Zjednoczonych oraz jako centralna postać afery Olina. Pracował jako biznesmen, jest autorem książek historycznych i z gatunku literatury faktu.
Marian Zacharski – pochodzenie
Marian Zacharski urodził się w Gdyni w 1951 roku, mieszkał w Sopocie, po ukończeniu liceum przeprowadził się z rodziną do Warszawy i tam ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim.
Marian Zacharski – działalność wywiadowcza
W 1973 roku Marian Zacharski rozpoczął pracę w Metalexporcie stanowiącym jedną z centrali handlu zagranicznego, jednak w rzeczywistości przedsiębiorstwo związane było ze służbami specjalnymi. Właśnie w ich działalność zaangażował się Zacharski i w 1975 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by pod przykrywką pracy w oddziale Metalexportu, firmie Polamco, prowadzić działalność wywiadowczą.
Marian Zacharski odnosił sukcesy jako sprzedawca produkowanych w Polsce maszyn koncernom i liniom lotniczym, a w 1977 roku poznał inżyniera Williama Holdena Bella pracującego dla Departamentu Obrony USA i agencji rozwoju technologii wojskowej DARPA. Właśnie od niego Zacharski kupił tysiące stron tajnej dokumentacji, aż do czasu, gdy został aresztowany jako szpieg 28 czerwca 1981 roku i trafił do więzienia w Memphis. Polski agent został schwytany, ponieważ w jego dekonspiracji pomógł Jerzy Koryciński, donosząc CIA o działalności wywiadowczej Zacharskiego. Marian Zacharskiego ułaskawiono, wymieniono go na 5 innych więźniów, dzięki czemu powrócił do Polski w 1985 roku.
Marian Zacharski – dalsza działalność po 1985 roku
Po powrocie do kraju Marian Zacharski rozpoczął pracę w sieci sklepów Pewex, pnąc się coraz wyżej po szczeblach kariery, aż został dyrektorem naczelnym. Jako oficer wywiadu MSW, po 1989 roku Zacharskiego bez problemu przyjęto w szeregi Urzędu Ochrony Państwa. O słynnym szpiegu ponownie stało się głośno w 1995 roku, gdy zdobył i ujawnił informacje o premierze Józefie Oleksym wskazujące na to, że przez lata pracował on dla KGB. Właśnie to odkrycie Zacharskiego stało za wybuchem głośnej w latach 90. afery Olina.
W 1996 roku Marian Zacharski na stałe wyemigrował z Polski.
Marian Zacharski – książki
Swoje doświadczenia jako szpieg w kraju i poza nim Marian Zacharski opisał w książkach autobiograficznych "Nazywam się Zacharski. Marian Zacharski. Wbrew regułom" (2009) i "Rosyjska ruletka" (2010). Jest on również autorem książek historycznych traktujących o pracy polskiego i niemieckiego wywiadu. Wśród publikacji Zacharskiego na ten temat znajdziemy następujące tytuły: "Rotmistrz" (2011), "Dama z pieskiem" (2013), "Operacja Reichswehra" (2013), "Krwawiąca granica" (2014), "Kody wojny. Niemiecki wywiad elektroniczny w latach 1907–1945 a losy polskich, sowieckich, alianckich kodów i szyfrów" (2015).
Data urodzenia | 15.08.1951 |
Miejsce urodzenia | Gdynia |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze