Trwa ładowanie...
d355xv3

Marian Kociniak

East News
Źródło: East News

Marian Kociniak był człowiekiem skrytym i stroniącym od udzielania wywiadów. Aktora odznaczono m.in. nagrodą Polskiego Radia, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżami Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Marian Kociniak – biografia

Marian Kociniak ukończył technikum lotnicze oraz stołeczną PWST. Od 1959 roku przez 50 lat związany był z warszawskim dramatycznym Teatrem Ateneum. Kolejne były Teatr Telewizji, Teatr na Woli, Kabaret Starszych Panów oraz magazyn radiowy ”60 minut na godzinę”, prowadzony przez Mariana Kociniaka wraz z Andrzejem Zaorskim. Od 2003 roku możemy oglądać odcisk dłoni Mariana Kociniaka na promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach.

Marian Kociniak spędził przeszło pół wieku z jedną kobietą, ukochaną żoną Grażyną Kociniak, pracującą jako montażystka filmowa. Para doczekała się jednej córki. Grażyna Kociniak zmarła miesiąc przed odejściem wielkiego aktora, a para spoczywa na warszawskim cmentarzu przy ulicy Żytniej.

Marian Kociniak – aktor filmowy

Marian Kociniak był przede wszystkim aktorem teatralnym. Jego filmografia pozostaje jednak dokonaniem imponującym. Aktywność zawodowa Mariana Kociniaka przypada na lata 1958-2013. Jego filmowy debiut to ”Pan profesor”, a następnymi, głośnymi filmami i serialami z udziałem Mariana Kociniaka były ”Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, ”Janosik", ”Jan Serce”, ”Danton”, ”Chudy i inni”, ”Pan Tadeusz”. Najczęstsze role Mariana Kociniaka to role tragikomiczne, m.in. u rosyjskich dramaturgów i kreacje zazwyczaj drugoplanowe.

Od kwietnia 2010 w księgarniach znajdziemy wywiad rzekę z Marianem Kociniakiem. ”Spełniony” to rozmowa aktora z Remigiuszem Grzelą, która ukazała się na rynku nakładem Trio Wydawnictwo. Autobiografia Mariana Kociniaka jest dodatkowo bogato ilustrowana, co z pewnością stanowi gratkę dla miłośników aktorskiej twórczości lubianego artysty. Doceniali go tacy koledzy po fachu, Gustaw Holoubek oraz Marian Opania, a także Wojciech Młynarski i Olga Lipińska.

Marian Kociniak
Data urodzenia

11.01.1936

Miejsce urodzenia

Warszawa

Data śmierci

17.03.2016

Miejsce śmierci

Warszawa

Bibliografia
d355xv3

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d355xv3
d355xv3
d355xv3