Trwa ładowanie...
d1qhtpt

Maria Szabłowska

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Maria Szabłowska jest uznawana za ikonę polskiego dziennikarstwa muzycznego.

Maria Szabłowska – życiorys

Maria Szabłowska urodziła się w 1946 roku w Warszawie. Ukończyła arabistykę (1970) oraz studium dziennikarskie (1971) na Uniwersytecie Warszawskim. Maria Szabłowska w radiu zadebiutowała jako gość Rozgłośni Harcerskiej, opowiadając o wybranym przez siebie kierunku studiów. Wtedy właśnie dostała propozycję pracy w radiu. Do jej pierwszych zadań należało tłumaczenie zagranicznych piosenek – sprawdzała, czy zawarte w nich treści są zgodne z polityką Związku Radzieckiego.

Maria Szabłowska współpracowała ze Studiem Rytm oraz Popołudniem z Młodością. Od 1973 roku jest związana z redakcją muzyczną Programu I Polskiego Radia, gdzie poznała swojego przyszłego męża, Marka Lipińskiego – kierownika w Polskim Radiu.

Do najbardziej znanych audycji radiowych prowadzonych przez Marię Szabłowską należą: Magazyn Muzyczny Rytm, Muzyka nocą, Muzyczna Jedynka oraz Leniwa Niedziela.

Na początku lat 80. XX wieku Maria Szabłowska trafiła do telewizji. Początkowo prowadziła w TVP program śniadaniowy Kawa czy herbata?. Marii Szabłowskiej partnerował w tym okresie rozpoczynający karierę w telewizji Jacek Żakowski. Następnie pojawiła się w programie Dozwolone od lat czterdziestu, który współprowadziła z Krzysztofem Szewczykiem.

Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk

Maria Szabłowska i Krzysztof Szewczyk są jedną z najpopularniejszych par znanych z programów telewizyjnych. Początkowo Krzysztof Szewczyk sam prowadził program Dozwolone od lat czterdziestu, następnie zaprosił do współpracy Marię Szabłowską. Program zyskał dużą popularność, dlatego w 2001 roku w TVP2 został przemianowany na Wideotekę dorosłego człowieka, która była emitowana na żywo.

Krzysztof Szewczyk i Maria Szabłowska w Wideotece dorosłego człowieka przypominali najbardziej znane polskie oraz zagraniczne teledyski z zakresu muzyki rozrywkowej. Zapraszali do programu gości, którzy opowiadali o swojej karierze. Gospodarze rozmawiali m.in. z Limahlem, Czesławem Niemenem, Zbigniewem Hołdysem czy Urszulą Dudziak.

Maria Szabłowska – książki

Maria Szabłowska jest autorką lub współautorką kilku książek o tematyce muzycznej:

  • ELVIS – amerykański król – Szabłowska przedstawia historię króla muzyki pop. W książce znajdują się ciekawostki oraz kilka nieznanych faktów z życia Elvisa Presleya;
  • Maryla. Życie królowej Antoniny – opowieść o Maryli Rodowicz, rozpisana na kilka głosów opowieść o życiu piosenkarki. Rozmowy z osobami z jej kręgu przeprowadziła Maria Szabłowska;
  • Maryla. Królowa jest jedna – drugi tom przedstawiający ciekawostki z życia Maryli Rodowicz;
  • Przypadki – rozmowa Marii Szabłowskiej z Robertem Janowskim;
  • Ludzkie gadanie. Życie, rock and roll i inne nałogi – książka Marii Szabłowskiej i Krzysztofa Szewczyka, w której dziennikarze opisują początki pracy w radiu oraz przygodę z muzyką rozrywkową;
  • Cały ten big beat – w książce Maria Szabłowska przeprowadza wywiady ze znanymi muzykami oraz prezenterami i dziennikarzami na temat big beatu. Jej rozmówcami są m.in. Halina Frąckowiak, Urszula Sipińska czy Czesław Niemen.

Wywiad z Marią Szabłowską pojawił się w książce Artura Cieślara "Kobieta metamuzyczna", w której autor rozmawiał z 12 kobietami znanymi z polskiej sceny muzycznej.

Maria Szabłowska – nagrody i wyróżnienia

  • Dostała Brązowy Medal "Zasłużony kulturze - Gloria Artis" w 2005 roku;
  • Otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w 2011 roku oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski w 2015 roku za zasługi dla rozwoju polskiego radia.

Maria Szabłowska – ciekawostki

  • Maria Szabłowska i Marek Lipiński mają córkę, Małgorzatę, która studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
d1qhtpt

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qhtpt
d1qhtpt
d1qhtpt
d1qhtpt

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj