Marek Wałkuski
Marek Wałkuski jest polskim dziennikarzem znanym z pracy w Polskim Radiu. Od 2002 roku pełni funkcję korespondenta w Waszyngtonie, jest także autorem książek opisujących życie w Stanach Zjednoczonych.
Marek Wałkuski - biografia
Marek Wałkuski pochodzi z Łomży, gdzie urodził się w roku 1967. Jego przygoda z radiem zaczęła się już podczas studiów, gdzie udzielał się w studenckiej rozgłośni Uniwersytetu Warszawskiego. Jak często powtarza w wywiadach, od razu poczuł, że rozgłośnia to miejsce dla niego, dlatego już w 1991 roku trafił do Programu Trzeciego Polskiego Radia. Młody dziennikarz prowadził tam audycje publicystyczne oraz serwisy informacyjne, interesował go również reportaż radiowy.
Przez kolejne lata Wałkuski szlifował warsztat i zaczął specjalizować się głównie w tematach dotyczących gospodarki i polityki – do jego sukcesów należy m.in. relacja z pierwszych demokratycznych wyborów w RPA. Marek Wałkuski sprawdza się jednak nie tylko w poważnych audycjach, co udowodnił, prowadząc satyryczny program ''Zapraszamy do Trójki''. Do większych sukcesów Marka Wałkuskiego należy m.in. dwukrotne zakwalifikowanie się do finału konkursu stypendialnego Studia Reportażu i Dokumentu im. Jacka Stwory dla młodych dziennikarzy radiowych.
Marek Wałkuski – życie prywatne
Polski dziennikarz niechętnie mówi o życiu prywatnym. Do dzisiaj wiadomo tylko, że żoną Marka Wałkuskiego jest Edyta Wałkuska, o której ostatnio zrobiło się głośniej z powodu stanowiska, jakie obecnie sprawuje. Edyta Wałkuska została zatrudniona w polskiej ambasadzie w USA przez Ryszarda Schnepfa, gdzie pracuje jako ekspert ds. kultury. Co ciekawsze, w tej samej ambasadzie pracuje również żona innego polskiego dziennikarza, korespondenta Wiadomości TVP Marcina Firleja.
Media podejrzewają, że może być to rewanż za czas, kiedy żona ambasadora Dorota Wysocka-Schnepf pracowała w TVP na specjalnych warunkach. Nasuwa się pytanie, czy w obecnej sytuacji zagraniczny korespondent odważy się skrytykować pracę ambasady? - Nabór w MSZ prowadzony jest zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Pani Anna Maria Firlej i pani Edyta Wałkuska zostały zatrudnione na etatach krajowych - tak skomentował sprawę rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.
Marek Wałkuski – książki
Marek Wałkuski jest również autorem książek, w których w przystępny reportażowy sposób opisuje życie w Stanach Zjednoczonych. Okazja na zebranie materiału nadarzyła się po raz pierwszy w 2002 roku, kiedy Marek Wałkuski został korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie (USA). Do dzisiaj słuchacze wspominają emocjonalne audycje z wyborów prezydenckich, wojny z terroryzmem czy kryzysu wywołanego przez huragan Katrina.
Historii, które nie ''weszły'' do relacji posłuchać można w audycji ''Przegląd prasy z Waszyngtonu'', której Marek Wałkuski jest gospodarzem. Jak miało się później okazać, Ameryka dostarczyła dziennikarzowi tylu wrażeń, że zdecydował się na zmianę medium i wydanie relacji z dalekiego lądu w formie książkowej. Premiera miała miejsce w 2012 roku, a wydaną książką było ''Wałkowanie Ameryki'', gdzie za pomocą humorystycznego, pełnego anegdot stylu Marek Wałkuski opisał kulturę i panujące w Stanach Zjednoczonych zwyczaje.
Książka ''Wałkowanie Ameryki'' Marka Wałkuskiego została doceniona przez czytelników. Chwalono głównie żartobliwy styl i ciekawą perspektywę przedstawioną przez autora. Po pierwszym sukcesie Marek Wałkuski słusznie zdecydował się na rozszerzenie wspomnień w kolejnej książce ''Ameryka po kaWałku'', w której tym razem skupił się na przybliżeniu czytelnikom codziennego życia amerykanów oraz spróbował odpowiedzieć na pytanie, co takiego jest w tych Stanach, że ci, którzy tam wyjeżdżają, najczęściej już nie wracają.
Najnowsza, trzecia już publikacja dziennikarza z serii rozważań o Stanach nosi tytuł ''To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki'' i skupia się wokół historii amerykańskich napadów na banki. Marek Wałkuski opisuje w niej pracę policji, służb FBI, przy okazji zagłębiając się w mniej znaną stronę historii kontynentu Wuja Sama.
Miejsce urodzenia | Łomża |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze