Trwa ładowanie...
13 października 2010, 12:32

Marek Kęskrawiec laureatem nagrody im. Beaty Pawlak

Marek Kęskrawiec laureatem nagrody im. Beaty PawlakŹródło: Książki WP
d1nbmm4
d1nbmm4

* Marek Kęskrawiec , autor książki Czwarty pożar Teheranu , został tegorocznym laureatem nagrody im. Beaty Pawlak , przyznawanej za teksty na temat innych kultur, religii i cywilizacji - ogłoszono w Warszawie.*

Tytuł książki odwołuje się do wydarzeń z 2009 roku, kiedy w Iranie odbyły się oczekiwane przez większość obywateli wybory. Irańczycy mieli nadzieję na zwycięstwo kandydata, który zerwałby z panującym w kraju teokratycznym reżimem.

Kiedy po głosowaniu irański przywódca religijny ajatollah Ali Chamenei stwierdził reelekcję
zachowawczego, uznającego władzę przywódców religijnych Mahmuda Ahmadineżada, Irańczycy byli ogromnie zaskoczeni, ponieważ większość głosowała na umiarkowanego w poglądach Hosejna Musawiego. W całym kraju wybuchły zamieszki. To tytułowy pożar Teheranu, nie pierwszy i na pewno nie ostatni przypadek, gdy obywatele tego kraju protestują na ulicach - pisze autor.

Dla Marka Kęskrawca wydarzenia z czerwca 2009 roku stały się pretekstem do opowieści o teraźniejszości i historii Iranu.
- To kraj kontrastów. Już sam Teheran mieści w sobie jakby dwa miasta – dzielnice nowoczesnych biurowców sąsiadują z wąskimi uliczkami charakterystycznymi dla miast Wschodu, gdzie życie toczy się w niespiesznym rytmie niezmienionym od tysięcy lat - mówił Marek Kęskrawiec podczas ceremonii wręczania nagrody.

d1nbmm4

- Obywatele kraju, w którym władzę sprawują de facto muzułmańscy mułłowie, są zafascynowani Zachodem, kochają zachodnie kino, szczycą się faktem, że ich język należy do rodziny języków indoeuropejskich. Walka między tradycją, sięgającą czasów Mahometa, a nowoczesnością trwa na każdym kroku, także wśród elity duchowieństwa, która dzieli się na ajatollahów bardzo ortodoksyjnych i tych bardziej liberalnych, chcących udowodnić światu, że możliwe jest zbudowanie nowoczesnego państwa w zgodzie z zasadami Koranu - mówił Marek Kęskrawiec .

Opisując współczesny Iran Marek Kęskrawiec wiele miejsca poświęcił sytuacji kobiet, które mają obowiązek noszenia na co dzień chusty, a jednocześnie angażują się w życie społeczne w stopniu niespotykanym w innych krajach muzułmańskich. Duży procent Iranek studiuje, angażują się w działalność polityczną, biznesową, artystyczną, ale zakrywanie włosów jest dla nich obłożonym sankcjami obowiązkiem.

Nagroda im. Beaty Pawlak przyznawana jest od 2003 roku za tekst na temat innych kultur, religii i cywilizacji. W ten sposób wypełniana jest ostatnia wola Beaty Pawlak, dziennikarki i pisarki, która 12 października 2002 roku zginęła w zamachu terrorystycznym na indonezyjskiej wyspie Bali. Ustanowiony jej testamentem i noszący jej imię fundusz powierzony został Fundacji im. Stefana Batorego, która jest głównym organizatorem nagrody.

d1nbmm4

Tegoroczny laureat Marek Kęskrawiec (ur. 1967) to dziennikarz „Newsweeka”, reportażysta. Dwukrotnie otrzymał nagrodę Grand Press - w 2002 r. wyróżniono jego artykuł „Terror ekologiczny”, opisujący zjawisko tzw. ekoharaczy, czyli wymuszania pieniędzy za odstępowanie od protestów przez organizacje podszywające się pod ruch ekologiczny. W 2003 r. zdobył nagrodę Grand Press za artykuł „Folwark księdza Nowoka”, ujawniający kulisy działalności Komisji Majątkowej, przyznającej zawyżone rekompensaty za mienie zagrabione Kościołowi w czasach komunizmu.

Od 2005 r. prowadzi zajęcia z dziennikarstwa śledczego w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mieszka w Krakowie. W 2007 r. opublikował (wspólnie z Grzegorzem Indulskim) książkę Afganistan. Po co nam ta wojna?. Książka Czwarty pożar Teheranu ukazała się nakładem wydawnictwa WAB.

d1nbmm4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nbmm4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj