Trwa ładowanie...
d2jt6ic

Marcin Król

Profesor, filozof i historyk idei, redaktor naczelny "Res Publici", felietonista "Tygodnika Powszechnego", w ramach serii Szklane Domy przedstawił swoja koncepcje patriotyzmu.

"Patriotyzm nie tylko jest mi potrzebny, bo potrzebne mi jest - jak każdemu innemu człowiekowi - poczucie uczestnictwa we wspólnocie, ale patriotyzm jest dla mnie po prostu przyjemnością (żadnym obowiązkiem!)" - pisze, nie obawiając się posadzenia o subiektywizm. Opisuje zmierzch patriotyzmu starego typu, omawia go w kontekście nacjonalizmu, by wskazać na liberalny patriotyzm jako patriotyzm przyszłości.

Jak napisał o Nim Aleksander Smolar: "Jego celem jest nie tyle nauczanie ex cathedra, ile zmuszenie do myślenia, do wyjścia poza rutynę mało znaczących słów i tekstów".

Marcin Król opublikował m.in.: Sylwetki polityczne XIX wieku (wspólnie z Wojciechem Karpinskim), Style politycznego myślenia: wokół "Buntu młodych" i "Polityki", Józef Piłsudski: ewolucja myśli politycznej, Lad utajony. Zbiór publicystyki, Słownik demokracji, Konserwatyści a niepodległość. Studia nad polską myślą konserwatywną XIX wieku, Romantyzm - piekło i niebo Polaków.

d2jt6ic

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jt6ic
d2jt6ic
d2jt6ic