Trwa ładowanie...
07-12-2015 12:12

Maraton Pisania Listów Amnesty International - dzień 7.

Maraton Pisania Listów to coroczna akcja Amnesty International, która odbywa się w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Ludzie na całym świecie wysyłają apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Dzięki listom udaje się zmienić życie wielu osób – ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane.  Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka - w zeszłym roku podjęto 3,2 mln akcji w 150 krajach, a w samej Polsce napisaliśmy ponad 250 000 listów.

Maraton Pisania Listów Amnesty International - dzień 7.Źródło:
dd42zhk
dd42zhk

Maraton Pisania Listów to coroczna akcja Amnesty International, która odbywa się w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Ludzie na całym świecie wysyłają apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Dzięki listom udaje się zmienić życie wielu osób – ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane. Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka - w zeszłym roku podjęto 3,2 mln akcji w 150 krajach, a w samej Polsce napisaliśmy ponad 250 000 listów.

* *Podczas tegorocznego Maratonu Pisania Listów można będzie podjąć działanie w obronie 10 osób, o których wiadomo, że listy mogą wpłynąć na poprawę ich losu.

7.12 Tran - Saman Naseem

Saman Naseem należy do kurdyjskiej mniejszości zamieszkującej Iran. Został schwytany po strzelaninie, do której doszło w północno-wschodnim Iranie, w trakcie której zginął Strażnik Rewolucji, odpowiednik żołnierza państwowego. Jak twierdzi Saman, zawiązano mu oczy, powieszono za nogi i torturowano, by zmusić go do przyznania się do zbrodni, której nie popełnił. Miał wtedy tylko 17 lat.

Samana potraktowano wyjątkowo niesprawiedliwie. Sąd wykorzystał jego „przyznanie się do winy” jako dowód przeciwko niemu, odrzucając zarzuty tortur bez zbadania sprawy. Saman został nawet zmuszony do przyznania się do winy na antenie telewizji państwowej.

Pomimo, że Iran jest stroną Konwencji o Prawach Dziecka i uznał zakaz egzekucji nieletnich, w kwietniu 2013 roku Samana skazano na śmierć za „wrogość wobec Boga” i „korupcję na ziemi” - „przestępstwa”, które nie są nawet uznawane przez prawo międzynarodowe. Istnieje jednak nadzieja. Dzięki intensywnej kampanii sprawa Samana zostanie ponownie rozpatrzona, a stałe naciski z całego świata mogą zapobiec ponownemu wyrokowi śmierci .

NAPISZ LIST, ZMIEŃ ŻYCIE!

www.amnesty.org.pl/maraton

Więcej informacji:Natalia Węgrzyn
Specjalistka ds. MediówAmnesty International Polska
natalia.wegrzyn@amnesty.org.pl
691 357 935

dd42zhk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dd42zhk

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj