Trwa ładowanie...
07-12-2015 12:06

Maraton Pisania Listów Amnesty International - dzień 6.

Maraton Pisania Listów to coroczna akcja Amnesty International, która odbywa się w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Ludzie na całym świecie wysyłają apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Dzięki listom udaje się zmienić życie wielu osób – ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane.  Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka - w zeszłym roku podjęto 3,2 mln akcji w 150 krajach, a w samej Polsce napisaliśmy ponad 250 000 listów.

Maraton Pisania Listów Amnesty International - dzień 6.Źródło:
d28rbk5
d28rbk5

Maraton Pisania Listów to coroczna akcja Amnesty International, która odbywa się w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Ludzie na całym świecie wysyłają apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Dzięki listom udaje się zmienić życie wielu osób – ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane. Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka - w zeszłym roku podjęto 3,2 mln akcji w 150 krajach, a w samej Polsce napisaliśmy ponad 250 000 listów.

* *Podczas tegorocznego Maratonu Pisania Listów można będzie podjąć działanie w obronie 10 osób, o których wiadomo, że listy mogą wpłynąć na poprawę ich losu.

6.12 Salwador - Teodora

W 2008 roku Teodora del Carmen Vásquez została skazana na 30 lat więzienia za ‘umyślne zabójstwo’ po tym, jak w pracy urodziła nieżyjące dziecko. Teodora, matka 11-letniego chłopca, oczekiwała narodzin kolejnego dziecka, gdy poczuła przejmujący ból. Zadzwoniła na pogotowie i poprosiła o pomoc, żeby jak najszybciej dotrzeć do szpitala. Wkrótce jednak odeszły jej wody. Zaczęła rodzić i straciła przytomność.

Kiedy się ocknęła obficie krwawiła, a jej dziecko nie żyło. Na miejscu policja zakuła ją w kajdanki i aresztowała pod zarzutem morderstwa. Dopiero wówczas zabrali ją do szpitala, gdzie mogła otrzymać niezbędną pomoc lekarską.

W Salwadorze kobieta, która poroniła lub jej dziecko umarło w okresie ciąży rutynowo jest oskarżana o aborcję. Przerwanie ciąży jest w tym kraju traktowane jak przestępstwo w każdym przypadku, nawet jeśli ciąża jest wynikiem gwałtu, kazirodztwa lub jeśli życie kobiety jest zagrożone. To powoduje, że kobiety boją się szukać pomocy, jeśli mają problemy związane z ciążą, co często prowadzi do śmierci, której można było zapobiec. W procesie Teodory wystąpiło wiele błędów. Jak w wielu podobnych sprawach w Salwadorze, domniemano jej winę, a pochodząc z biednej rodziny

Teodora nie mogła pozwolić sobie na zatrudnienie dobrego prawnika, który mógłby ją reprezentować. Aktualnie jej jedyną szansą by mogła wyjść na wolność jest złożenie apelacji od wyroku.

NAPISZ LIST, ZMIEŃ ŻYCIE!

www.amnesty.org.pl/maraton

Więcej informacji:Natalia Węgrzyn
Specjalistka ds. MediówAmnesty International Polska
natalia.wegrzyn@amnesty.org.pl
691 357 935

d28rbk5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28rbk5