Trwa ładowanie...
03-12-2015 11:55

Maraton Pisania Listów Amnesty International - dzień 1.

Maraton Pisania Listów to coroczna akcja Amnesty International, która odbywa się w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Ludzie na całym świecie wysyłają apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Dzięki listom udaje się zmienić życie wielu osób – ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane.  Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka - w zeszłym roku podjęto 3,2 mln akcji w 150 krajach, a w samej Polsce napisaliśmy ponad 250 000 listów.

Maraton Pisania Listów Amnesty International - dzień 1.Źródło:
d4ggjud
d4ggjud

Maraton Pisania Listów to coroczna akcja Amnesty International, która odbywa się w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Ludzie na całym świecie wysyłają apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane. Dzięki listom udaje się zmienić życie wielu osób – ludzie są uwalniani z więzień, władze reagują na nasze apele, złe prawo jest zmieniane. Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka - w zeszłym roku podjęto 3,2 mln akcji w 150 krajach, a w samej Polsce napisaliśmy ponad 250 000 listów.

**Podczas tegorocznego Maratonu Pisania Listów można będzie podjąć działanie w obronie 10 osób, o których wiadomo, że listy mogą wpłynąć na poprawę ich losu.

1.12 Dziewczynki zmuszane do małżeństwa, Burkina Faso

W wieku 13 lat Maria została zmuszona do poślubienia 70-letniego mężczyzny, który miał już pięć żon. Kiedy nie chciała się zgodzić, ojciec zagroził, że ją zabije. W całym Burkina Faso tysiące dziewcząt i młodych kobiet, takich jak Maria, są zmuszane do małżeństwa w młodym wieku. Jedna na trzy dziewczyny wychodzi za mąż przed ukończeniem 18 roku życia – niektóre nawet w wieku 11 lat. Muszą urodzić tyle dzieci, ile chcą ich mężowie, niezależnie od własnych planów oraz tego, że wczesna ciąża stanowi poważne zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Po ślubie wiele z nich musi gotować, sprzątać, przynosić wodę i pracować w polu od świtu do zmierzchu. Tylko nieliczne mają szansę kontynuować edukację. Niektóre dziewczynki robią wszystko, co w ich mocy, by uniknąć małżeństwa z przymusu – mimo ogromnej presji ze strony rodziny i społeczeństwa. Maria w trzy dni przeszła prawie 170 km, szukając ratunku w schronisku dla dziewcząt. Choć konstytucja Burkina Faso i prawo międzynarodowe zabraniają zmuszania do małżeństwa i
małżeństw dzieci, władze kraju wciąż lekceważą te zobowiązania.

NAPISZ LIST, ZMIEŃ ŻYCIE!

www.amnesty.org.pl/maraton

Więcej informacji:Natalia Węgrzyn
Specjalistka ds. MediówAmnesty International Polska
natalia.wegrzyn@amnesty.org.pl
691 357 935

d4ggjud
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ggjud