Trwa ładowanie...
d2420se
25-07-2011 00:00

Mały człowiek. O współczesnym reportażu w Rosji

książka
Oceń jako pierwszy:
d2420se
Mały człowiek. O współczesnym reportażu w Rosji
Autorzy
"__wlasne
Źródło: "__wlasne

Książka jest zapisem fascynacji literackością reportażu, budowanego na bazie etosu tradycji inteligenckiej. Fascynacja owa wynika zarówno z zainteresowań naukowych, jak i praktycznej działalności reporterskiej autora. Analiza dokumentalnych tekstów literackich ukazuje inne oblicze rosyjskiego dziennikarstwa: niezwykle subiektywne, skuteczne perswazyjnie, trudne do sformatowania i standaryzacji.

Rosyjskie dziennikarstwo przyciągało dotychczas zwykle uwagę literaturoznawców w kontekście krytyki literackiej i teatralnej. Czasopisma rozpatrywane były przede wszystkim jako zjawisko życia kulturalnego, ewentualnie politycznego.

Jędrzej Morawiecki buduje natomiast opis filologiczny na bazie tradycji literaturoznawczej, traktującej dokument prasowy jako wyraz indywidualnej ekspresji, jak również jako istotny składnik dyskursu kulturowego. Opis ten z założenia zawiera pierwiastek humanistyczny, uwzględniający subiektywizm jednostkowej relacji. Stanowi z jednej strony produkt indywidualnej ekspresji artystycznej, z drugiej zaś bierze pod uwagę szerszy kontekst historycznoliteracki.

Autor szczegółowo analizuje materiały z tygodnika „Ogoniok” — czasopisma, które zajmowało i zajmuje w rosyjskim dyskursie kulturowym pozycję szczególną: jest ogólnie znane, ma własną, silnie określoną tożsamość i stanowi od przeszło osiemdziesięciu lat nośnik zarówno rosyjskiego dokumentu, jak i beletrystyki.

Mały człowiek. O współczesnym reportażu w Rosji
Numer ISBN

978-83-7507-130-6

Wymiary

165x235

Gatunek

Literaturoznawstwo,Kulturoznawstwo i antropologia

Oprawa

1

Liczba stron

160

d2420se

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2420se
d2420se
d2420se