Trwa ładowanie...
d3v200y

Małgorzata Tusk

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Małgorzata Tusk jest polską historyczką. Prywatnie jest żoną Donalda Tuska, byłego premiera Polski, lidera Platformy Obywatelskiej i przewodniczącego Rady Europejskiej.

Małgorzata Tusk – biografia

Małgorzata Tusk (z domu Sochacka) przyszła na świat w 1957 roku w Gdyni. Jest córką oficera Marynarki Wojennej, Jana Sochackiego i jego żony nauczycielki, Stefanii z domu Bałchanowskiej. Małgorzata Tusk jest absolwentką III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Ukończyła również studia na kierunku historia na Uniwersytecie Gdańskim. To tam poznała swojego przyszłego męża, Donalda Tuska. Para pobrała się w urzędzie stanu cywilnego zaledwie 3 miesiące od zapoznania w 1978 roku.

W 1980 roku Małgorzata Tusk obroniła pracę magisterską w katedrze historii. Praca dotyczyła architektury prekolumbijskiego Meksyku. Ukończywszy studia, Tusk rozpoczęła pracę najpierw jako archiwistka, następnie bibliotekarka.

W 1982 roku przyszedł na świat syn Małgorzaty i Donalda Tusków, Michał. Pięć lat później urodziła się natomiast ich córka, Katarzyna Tusk, znana dziś blogerka modowa.

W latach 80. Małgorzata spełniała się nie tylko w macierzyństwie, ale również pracy społecznej. Należała bowiem do struktur NZS i NSZZ „Solidarność” i brała czynny udział w ich działaniu, między innymi poprzez pracę w sekretariacie związku na Uniwersytecie Gdańskim. W kolejnej dekadzie angażowała się w działanie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. W jej ramach koordynowała programem na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Założyła również Stowarzyszenie Mieszkańców Spotu „Dialog”.

W 2005 roku odbył się ślub kościelny Małgorzaty Tusk i Donalda Tuska w Gdańsku. Ceremonii przewodniczył arcybiskup Tadeusz Gocłowski.

Małgorzata Tusk – romans

W 2013 roku w mediach pojawiła się wiadomość o dawnym romansie Małgorzaty Tusk. Jej kochankiem miał być sopocki samorządowiec Wojciech Fułek, znajomy, choć jednocześnie konkurent Donalda Tuska. Małgorzata Tusk sama poinformowała męża o zdradzie i postanowiła odejść. Kryzys w małżeństwie Tusków jednak został zażegnany.

Małgorzata Tusk — książka

W 2013 roku ukazała się autobiografia Małgorzaty Tusk pt. „Między nami”, której opracowaniem zajęła się Beata Nowicka. Książka, dzięki wielu pikantnym szczegółom na temat małżeństwa Tusków, również informacji o zdradzie, stała się bestsellerem. Podejmuje jednak również temat realiów lat 80. i 90., a także wielkiej polityki od kuchni.

Małgorzata Tusk
Miejsce urodzenia

Gdynia

Bibliografia
d3v200y

Podziel się opinią

2
2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v200y
d3v200y
d3v200y