Trwa ładowanie...
d12ymqd

Małgorzata Szumowska

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Małgorzata Szumowska to jedna z najbardziej znanych polskich reżyserek młodego pokolenia (na swoim koncie ma 28 wygranych nagród, w tym 18 nagród przyznanych na festiwalach międzynarodowych, i 35 nominacji do nagród). Szumowska jest powszechnie znana przede wszystkim dzięki filmom Sponsoring (zagrały w nim Juliette Binoche i Anaïs Demoustier, Joanna Kulig) i Body/Ciało (główne role: Janusz Gajos i Maja Ostaszewska, za ten film otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia w kategorii najlepszy reżyser).

Małgorzata Szumowska – biografia

Szumowska Małgorzata urodziła się w Krakowie, jej rodzicami są Dorota Terakowska (pisarka) i Macieja Szumowskiego (filmowiec), a brat Szumowskiej – Wojciech Szumowski – jest reżyserem filmów dokumentalnych. W roku 1998 skończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, na wydziale reżyserii. Przed pójściem do łódzkiej filmówki, Szumowska studiowała dwa lata na kierunku historia sztuki (Uniwersytet Jagielloński). W 2001 roku polska reżyserka została przyjęta do Europejskiej Akademii Filmowej.

Małgorzata Szumowska – filmy

Małgorzata Szumowska jest najbardziej znaną reżyserką młodego pokolenia w Polsce. Oprócz wspomnianych już produkcji, Szumowska stworzyła takie filmy fabularne, jak: Szczęśliwy człowiek, Ono oraz nakręciła kilka dokumentów i parę filmów krótkometrażowych.

Małgorzata Szumowska może pochwalić się wieloma nagrodami, przyznawanymi na krajowych, jak i międzynarodowych festiwalach filmowych. Etiuda Cisza reżyserii Szumowskiej widnieje na liście czternastu najlepszych filmów w historii łódzkiej filmówki . Ponadto, scenariusz Szumowskiej do filmu Ono został uznany za 1 z 3 najznakomitszych tekstów europejskich (konkurs zorganizował Instytut Sundance Roberta Redforda).

Dzieła Małgorzaty Szumowskiej często wywołują konsternacje, a wśród krytyków można usłyszeć skrajnie różne głosy o wartości dzieła. Debiut fabularny Szumowskiej, jakim była produkcja Szczęśliwy człowiek, okazał się twardym orzechem do zgryzienia – polska krytyka całkowicie inaczej przyjęła ten film niż zagraniczni widzowie.

Małgorzata Szumowska – książki

W 2012 roku ukazała się książka autorstwa Agnieszki Wiśniewskiej i Małgorzaty Szumowskiej pod tytułem Szumowska: kino to szkoła przetrwania. Jest to wywiad rzeka, którą z reżyserką przeprowadziła Agnieszka Wiśniewska. Szumowska w książce opowiada jak wygląda praca nad filmem, jak działa przemysł kinematograficzny na świecie, ale też nie zabraknie wspomnień o dzieciństwie, modzie, wychowaniu dziecka, seksie, czy o rodzinnym Krakowie.

W 2009 roku wyszła książka Lubię swoje wady. Marek Eminowicz w opowieściach na 75-lecie, w której znalazły się wspomnienia Małgorzaty Szumowskiej o Marku Eminowiczu.

Małgorzata Szumowska
Data urodzenia

26.02.1973

Miejsce urodzenia

Kraków

Bibliografia
d12ymqd

Podziel się opinią

2

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d12ymqd
d12ymqd
d12ymqd