Trwa ładowanie...
d2q60es
15-04-2010 00:00

Magiczne oko

książka
Oceń jako pierwszy:
d2q60es
Magiczne oko
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Na Magiczne oko Izabeli Filipiak, jednej z najbardziej intrygujących polskich pisarek, składają się utwory z dwóch głośnych w latach 90. zbiorów opowiadań – psychodelicznej, przewrotnej, a momentami wręcz przerażającej Śmierci i spirali oraz bardziej stonowanej i refleksyjnej Niebieskiej menażerii. Obie książki stanowią opis podróży w głąb siebie i na margines życia, ku samopoznaniu, poszerzeniu doświadczenia wewnętrznego i pełniejszemu zrozumieniu rzeczywistości.

W Śmierci i spirali oglądamy oczami emigrantki mroczne zaułki amerykańskiej metropolii. Filipiak opisuje życie bezdomnych, zbrodnie, gwałt, perwersyjny erotyzm, chore relacje międzyludzkie. Mnożą się sytuacje jak ze złych snów, nie wiadomo co jest prawdą, a co iluzją, tożsamości mieszają się i przenikają, opadają kolejne maski. Ma się wrażenie, że wszystko dzieję się tutaj pomiędzy początkiem umierania a śmiercią. Niebieska menażeria jest w tym kontekście jakby „życiem po życiu”, porządkowaniem uczuć i wspomnień, snuciem nakładających się na siebie opowieści – o emigracji i powrocie, o hetero- i homoseksualnej miłości, o trudnych związkach, ukochanych zwierzętach i przypominającym labirynt muzeum.

Magiczne oko pozwala w pełni docenić kunszt wczesnej Filipiak, siłę jej wyobraźni, dobrze użytą erudycję i nieposkromioną skłonność do snucia opowieści, cechującą prawdziwego pisarza.

Magiczne oko
Numer ISBN

83-7414-237-5

Wymiary

125x195

Gatunek

Powieści i opowiadania

Oprawa

6

Liczba stron

464

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2q60es
d2q60es
d2q60es