Magdalena Gawin
Warszawianka Magdalena Gawin to znana w Polsce historyczka oraz eseistka. Przed objęciem wysokiego stanowiska wiceminister kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawodowo współpracowała m.in. z doktor Sylwią Kuźmą-Markowską.
Magdalena Gawin – życiorys
Magdalena Marcinkowska przyszła na świat w Warszawie, gdzie mieszka razem z mężem, historykiem, filozofem oraz publicystą, Dariuszem Gawinem, członkiem Narodowej Rady Rozwoju. Para doczekała się dwójki dzieci – córki Marii i syna Adama. W 1996 roku została magistrem historii na Uniwersytecie Warszawskim, a po dwóch dekadach z sukcesem obroniła pracę doktorską w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, gdzie również była kiedyś czasowo zatrudniona. Historyczka publikowała eseje m.in. w ”Teologii Politycznej”, ”Rzeczpospolitej”, ”Kronosie” czy ”Wiedzy i życiu”. Magdalena Gawin ma na kocie zagraniczne stypendium oraz wystawę multimedialną. Współpracowała także z Amelią Łukasiak oraz Sławomirem Małoickim przy dokumencie ”Śmierć psychiatry. Eugenika i totalitaryzm” (odpowiadała za scenariusz). Magdalena Gawin stała również na czele Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Historii Polski w Warszawie.
Magdalena Gawin – kariera polityczna
W 2015 roku Magdalena Gawin objęła stanowisko podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także generalnego konserwatora zabytków. Należy do Rady Kuratorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Ponadto Magdalena Gawin współtworzyła również Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego, instytucję kultury podległą bezpośrednio jej Ministerstwu. Do tej pory najbardziej znanym osiągnięciem Ośrodka jest internetowa baza świadectw obywateli polskich, a w zasadzie repozytorium zwane Zapisy Terroru. Już jako podsekretarz stanu Magdalena Gawin była pełnomocnikiem ministra podczas organizowania spotkania Biura Komitetu Dziedzictwa Światowego UNESCO i sesji Komitetu Dziedzictwa Światowego w Krakowie (lipiec 2017).
Magdalena Gawin – książki
Książki Magdaleny Gawin ukazują się na polskim rynku literackim przede wszystkim dzięki nakładowi takich oficyn, jak Wydawnictwo Teologia Polityczna, Wydawnictwo Neriton, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk czy też DiG Wydawnictwo. To głównie zbiory felietonów i esejów oraz poszczególne rozdziały w pozycjach wieloautorskich. W 2014 roku ukazała się natomiast książka Magdaleny Gawin o rodzimej kulturze czasów nam współczesnych, doceniona za lekki, acz literacki język i rzetelne źródła z zakresu dopiero minionej historii Polski. Historyczna podejmuje przede wszystkim tematykę eugeniki, równouprawnienia kobiet, dążenia do nowoczesności czy przemian cywilizacyjnych na naszych terytoriach.
Data urodzenia | 19.01.1972 |
Miejsce urodzenia | Warszawa |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze