Trwa ładowanie...

Łukasz Orbitowski laureatem Paszportu Polityki

Łukasz Orbitowski został wyróżniony tegorocznym Paszportem Polityki w dziedzinie literatury.

Share
Łukasz Orbitowski laureatem Paszportu PolitykiŹródło: Luxurity
d434b19

Autora, nominowanego do tej nagrody już drugi raz, doceniono za opartą na faktach powieść „Inna dusza” , w której przypomniał głośną w latach 90. sprawę brutalnych morderstw popełnionych przez nastolatka. Sporym zaskoczeniem jest nagroda specjalna Kreatora Kultury dla zespołu CD Projekt RED pracującego przy grze "Wiedźmin 3. Dziki gon"

Orbitowski (rocznik 1977) otrzymał Paszport za książkę "będącą doskonałym połączeniem powieści inicjacyjnej, psychologicznej i obyczajowej. Za precyzyjne, poruszające i zapadające w pamięć studium zła". To "nie tylko historia mordercy, ale też historia o Polsce lat 90."

Nagrodę w kategorii film otrzymał Magnus von Horn (1983), szwedzki reżyser, absolwent łódzkiej filmówki, który w 2015 roku zadebiutował doskonałym "Intruzem" - stonowaną, nakręconą w koprodukcji polsko-szwedzko-francuskiej opowieścią o konsekwencjach zbrodni popełnionej w afekcie. Jak czytamy w uzasadnieniu, film "podejmuje temat reakcji lokalnej społeczności na próbę powrotu do normalności, dotykając bardzo aktualnego problemu stosunku do obcego".

d434b19

W kategorii teatr nagrodzono Ewelinę Marciniak (1984). Jak uzasadniano, jest to nagroda "za pracowitość, rozmach inscenizacyjny i poczucie humoru. Za przynoszące ciekawe rezultaty eksplorowanie tematu kobiet w męskim świecie teatru". W tym roku głośne były jej inscenizacje "Morfiny" Szczepana Twardocha i "Portretu damy" Henry'ego Jamesa. To Marciniak wyreżyserowała głośny spektakl "Śmierć i dziewczyna" na podstawie prozy Elfride Jelinek, którego premierze towarzyszyły protesty polityków i środowisk religijnych.

Paszport w kategorii sztuki wizualne przyznano Tymkowi Borowskiemu (1984). Warszawskiemu malarzowi, autorowi infografik i krótkometrażowych filmów artystyczno-edukacyjnych. Kapituła doceniła dwie indywidualne wystawy Borowskiego: „Nie ma czegoś takiego jak sztuka” w BWA Olsztyn i „Wszyscy potrzebują zasad, ale każdy potrzebuje innych” w Galerii Arsenał w Białymstoku.

W kategorii muzyka poważna wyróżniono Marcina Świątkiewicza (1984). Klawesynistę i wykładowcę katowickiej Akademii Muzycznej. Jak czytamy w uzasadnieniu, jest on "szczególnie ceniony za wykonywanie partii basso continuo w dziełach barokowych, i to nie tylko przez zespoły polskie, jak Capella Cracoviensis, Arte dei Suonatori czy {oh!} Orkiestra Historyczna, ale też światowych artystów: regularnie współpracuje z brytyjską skrzypaczką Rachel Podger i jej zespołem Brecon Baroque oraz ze skrzypkiem włoskim Enrico Onofrim i jego orkiestrą Divino Sospiro".

Z kolei w kategorii muzyka popularna nagrodzono Kubę Ziołka (1985), muzyka czerpiącego z dorobku rocka, folku i elektroniki. Kapituła Paszportów doceniła artystę za "niebywałą pracowitość, konsekwencję i talent w łączeniu różnych muzycznych środowisk". Solowy projekt Ziołak - Stara Rzeka - zaowocował w 2015 roku albumem „Zamknęły się oczy ziemi”, który doczekał się "entuzjastycznych ocen w prasie zagranicznej".

d434b19

Specjalny tytuł "Kreatora Kultury" otrzymało studio CD Projekt RED, producent opartej na prozie Andrzeja Sapkowskiego gry "Wiedźmin 3. Dziki gon". Wyróżnienie przyznano za "pokazanie, że polskie studio może być potęgą w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie. A wreszcie za potężny wpływ na rozwój całej nowej branży kulturalnej w Polsce". Jak podkreślono w uzasadnieniu, nagrodę przyznano całemu zespołowi około 1,5 tys. osób, które pracowały na sukces "Wiedźmina 3": "scenarzystów, rysowników, grafików, animatorów, programistów, aktorów, filmowców, dźwiękowców, kompozytorów, kaskaderów, projektantów, producentów, testerów i specjalistów od marketingu".

"Paszport Polityki" jest nagrodą ustanowioną w 1993 r. przez tygodnik "Polityka" przyznawaną młodym, niejednokrotnie debiutującym twórcom i artystom. Nagroda przyznawana jest w sześciu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne) i estrada oraz od roku 2002 nagrodę specjalną Kreator Kultury za osiągnięcia w krzewieniu kultury

W tym roku do "Paszportów Polityki" zostali nominowani:

Film: Karolina Bielawska, Kuba Czekaj, Magnus von Horn

Literatura: Weronika Murek, Andrzej Muszyński, Łukasz Orbitowski

Teatr: Dominika Knapik, Ewelina Marciniak, Justyna Wasilewsk

Muzyka popularna: Błażej Król, Raphael Rogiński, Kuba Ziołek

Muzyka poważna: Krzysztof Książek, Barbara Kinga Majewska, Marcin Świątkiewicz

Sztuki wizualne: Tymek Borowski, Piotr Łakomy, Honorata Martin

d434b19
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d434b19
d434b19