Trwa ładowanie...
d2dirqz

Luc Besson

Większość ze swego dzieciństwa spędził nad Morzem Śródziemnym, gdzie jego rodzice pracowali jako instruktorzy nurkowania. W wieku lat 10, po spotkaniu z przyjaźnie nastawionym do ludzi delfinem, Besson postanowił zostać biologiem morskim specjalizującym się w studiach nad tymi zwierzętami. Kiedy wypadek podczas nurkowania, jakiemu uległ w wieku lat 17, na zawsze przekreślił jego marzenia, postanowił zostać filmowcem. Zrezygnował ze szkoły, by szukać pracy w kinematografii francuskiej.

Sławę przyniósł Bessonowi "Subway" z Christopherem Lambertem. Zrealizowany w 1988 "Wielki błękit" otrzymał siedem nominacji do Cesara, odniósł ogromny sukces kasowy i stał się filmem kultowym. Międzynarodową sensacją stała się "Nikita", "czarny film akcji" z Anne Parrilaud, Jeanne Moreau i Jeanem Reno, który doczekała się wersji zrealizowanych w USA.

W roku 1993 Besson rozpoczął przygotowania do realizacji "Piątego elementu", ale na przeszkodzie stanęły mu problemy budżetowe. Zrealizował więc "Leona zawodowca" z Jeanem Reno, Natalie Portman i Gary Oldmanem. Film przyniósł mu nominacje do Cesara za najlepszy film i reżyserię. Zrealizowany w końcu w 1997 "Piąty element" z Bruce'em Willisem, Gary Oldmanem i Millą Jovovich okazał się wielkim sukcesem kasowym.

d2dirqz

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dirqz
d2dirqz
d2dirqz