Trwa ładowanie...
rosja
23-04-2010 13:48

Logos wódki

Logos wódkiŹródło: Inne
d4f8q1b
d4f8q1b

Poemat w oparach radzieckiego alkoholu – tak pisano o utworze Wieniedikta Jerofiejewa Moskwa-Pietuszki . Chyba tylko powieść Bułhakowa o Mistrzu i Małgorzacie dorównuje jej legendą.

Wieniedikt Jerofiejew dał rosyjskiej literaturze niezwykły poemat: Moskwa-Pietuszki , zapis jednej podróży pociągiem ze stolicy do Pietuszek, podróży konkretnej i metafizycznej, podróży z dna bytu na wyżyny marzeń, poematu wielkiego picia i wielkiej filozofii. Gdyby żył, skończyłby 70 lat. Jest postacią zrośniętą z folklorem i też wszyscy go znają. I wszyscy nazywają familiarnie imieniem głównego bohatera poematu: Wieniczka.

Człowiek przestępny

W piątek 11 maja 1990 roku, po 13-letnim pobycie w Stanach Zjednoczonych, przyleciałem do Moskwy. Byłem umówiony z Jerofiejewem , mieliśmy się wreszcie poznać osobiście. Uwielbiałem go jako pisarza. Nie zdążyłem jednak zastać go wśród żywych. Zdążyłem na pogrzeb. Jerofiejew nawet w trumnie wyglądał imponująco: słowiański witeź. Nabożeństwo żałobne odbywało się w cerkwi, wokół której kłębił się pstry tłumek złożony w połowie z przedstawicieli moskiewskiej śmietanki towarzyskiej, a w połowie z „fioletów” – zapijaczonych przyjaciół Wieniczki.

Jego styl można określić jako średniowieczny synkretyzm. Wysokie ideały i życiowe dno funkcjonują tuż obok siebie, splecione, środka w ogóle brakuje. Bohaterowie Jerofiejewa zawsze są „kosmiczni”: lumpy, stuknięci, nawiedzeni. Wyrzekają się świata, bo to warunek wniknięcia w istotę rzeczy. W sztuce „Noc Walpurgii” autor powierzył najważniejsze role właśnie takim bohaterom, „ludziom przestępnym”, jak mówią sami o sobie. To oni, odcięci od świata, zamknięci w murach zakładu dla psychicznie chorych wypowiadają w dramacie najistotniejsze słowa. Lekarze i sanitariusze są jedynie zjawami, wydają się panami życia, ale tylko się wydają. W ich rękach spoczywa władza, ale oni nie są zdolni do osiągnięcia duchowej ekstazy, jaka dana jest pacjentom.

Aleksandr Gienis

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu „Forum”.

d4f8q1b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4f8q1b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj