Trwa ładowanie...
d1zbz9s
07-10-2010 00:00

Lituma w Andach

książka
Oceń jako pierwszy:
d1zbz9s
Lituma w Andach
Tytuł oryginalny

Lituma en los Andes

Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

W małej indiańskiej wiosce położonej w Andach gwałt jest czymś codziennym. Porwania, zbrodnie i terror Świetlistego Szlaku rujnują kraj, choć rzekomo mają zbudować nowy, sprawiedliwy świat.

Policjant Lituma wraz ze swoim pomocnikiem Tomasitem przebywają na posterunku w andyjskiej wiosce Naccos, stale zagrożeni napadem maoistowskich bojowników Świetlistego Szlaku. Usilnie starają się znaleźć odpowiedzialnych za śmierć trzech zaginionych w kopalni osób, konfrontując się z wrogo nastawionymi i nieufnymi mieszkańcami okolic oraz bywalcami knajpy Dionisia i jego żony Adriany, uznawanej za czarownicę. Jako kontrapunkt dla brutalnej rzeczywistości pojawia się opowiadana podczas bezsennych nocy historia o starej miłości Tomasita do Mercedes, dziwki, którą wybawił od tortur swego szefa.

Indiańskie wierzenia, wróżby z liści koki, pojawiający się groźny pishtaco i duch muki, dodają kolorytu i komplikują śledztwo policjantów. Książka ma cechy reportażu, odkrywa nędzę peruwiańskiej prowincji, gdzie nie dociera demokracja, prawa człowieka nie istnieją, gdzie panuje zwyrodnienie i przemoc, a jedynym rozwiązaniem jest karabin maszynowy.

Tylko mistrzostwo Mario Vargasa Llosy jest w stanie udźwignąć dramatyzm tematów zaangażowanych.

Lituma w Andach
Numer ISBN

83-7120-438-8

Wymiary

130x200

Gatunek

Powieści i opowiadania,Powieści i opowiadania

Oprawa

6

Liczba stron

243

Inne wydania

Kraków - 2009-09-07

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zbz9s
d1zbz9s
d1zbz9s