Trwa ładowanie...
dzi7orz
09-04-2016 00:00

Lista Grundmanna. Tajemnice skarbów Dolnego Śląska

książka
Oceń jako pierwszy:
dzi7orz
Lista Grundmanna. Tajemnice skarbów Dolnego Śląska
Rok wydania
Autorzy
Wydawnictwo
Inne
Źródło: Inne

W czasie drugiej wojny światowej Dolny Śląsk był miejscem szczególnym. Właśnie tam, z dala od linii frontu, rozpoczęto budowę największej kwatery Adolfa Hitlera, ulokowano liczne zakłady zbrojeniowe i tajne laboratoria badawcze.
Na Dolny Śląsk ewakuowano również ludność cywilną z obszarów zagrożonych alianckimi nalotami i sprowadzono olbrzymią ilość dóbr materialnych. Najcenniejszymi skarbami nie były jednak depozyty bankowe, złoto zrabowane w krajach okupowanych czy surowce niezbędne do prowadzenia wojny, ale dzieła sztuki. Wśród nich znajdowały się setki kolekcji prywatnych i publicznych, dziesiątki tysięcy obrazów, rzeźb, grafik, unikalne dokumenty archiwalne, cenne księgozbiory i numizmaty. Bezpieczne schronienie zapewniły im dolnośląskie pałace, zamki i kościoły, a opiekę nad nimi sprawował prof. Günther Grundmann, regionalny konserwator zabytków, który do dziś uchodzi za postać kontrowersyjną i zagadkową.
Dzięki unikalnym dokumentom odnalezionym w niemieckich archiwach powstała Lista Grundmanna – szczegółowa relacja z akcji zabezpieczania dzieł sztuki na Dolnym Śląsku. Jej przebieg i kulisy tworzenia ponad 100 składnic, w których przechowywano bezcenne skarby kultury, wzbogaca 300 niepowtarzalnych fotografii.

Lista Grundmanna. Tajemnice skarbów Dolnego Śląska
Numer ISBN

978-83-64378-21-8

Wymiary

165x235

Gatunek

Historia Polski,Historia powszechna

Oprawa

6

Liczba stron

608

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzi7orz
dzi7orz
dzi7orz