Trwa ładowanie...
język
23 kwietnia 2010, 13:55

Lingwista zdradza sekrety Na'Vi - języka nowego filmu Camerona

Lingwista zdradza sekrety Na'Vi - języka nowego filmu CameronaŹródło: Film WP
d29coz4
d29coz4

Wchodzący 25 grudnia do polskich kin film „Avatar” w reżyserii Jamesa Camerona, twórcy „Titanica”, na wzór innych dzieł science-fiction wykorzystuje całkowicie wymyślony język. Fantastyczny dialekt o nazwie Na'Vi, owoc kilkuletniej pracy lingwisty Paula Frommera, opisuje w czwartek agencja AFP.

Poprzedziły go - zauważa agencja - języki elfickie z powieści J.R.R. Tolkiena Władca pierścieni , czy język klingoński, wymyślony na potrzeby serialu „Star Trek”. Frommer nie inspirował się nimi w swojej pracy. AFP porównuje słowa dźwięcznego Na'Vi - kląskające dźwięki, wypowiadane przy użyciu warg i języka bez pomocy płuc - do afrykańskiego języka khosa z grupy bantu.

- Nie zaczynałem od zera, ponieważ James Cameron zaproponował około 30 słów, które wynalazł - zaznacza naukowiec.
Między innymi, było to słowo Na'Vi, czyli nazwa ludu zamieszkującego filmową planetę Pandora. W języku Na'Vi nie ma spółgłosek ‘b’, ‘ż’, ‘sz’, lecz głoski, które na Zachodzie wydają się egzotyczne - mówi Frommer.

W Na'Vi inaczej też buduje się słowa. Nie ma w nim przedrostków ani przyrostków, lecz raczej w-rostki. Zamiast dodawać sylabę na początku lub końcu słowa, by na przykład zmienić czas, wstawia się nowy element wewnątrz słowa.

Twórca Na'Vi ma nadzieję, że jego język stanie się równie popularny jak klingoński ze „Star Treka”, wymyślony przez innego lingwistę z Kalifornii, Marca Okranda. Na klingoński tłumaczono już Biblię i dzieła Szekspira ; można się nim również posługiwać w internetowej wyszukiwarce Google.

- Jeśli Na'Vi mógłby spotkać ten sam los, co klingoński, to byłoby to fantastyczne - marzy Paul Frommer.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj