Trwa ładowanie...
d2xhsoc

Leopold Tyrmand

PAP-ARCHIWUM
Źródło: PAP-ARCHIWUM

Prozaik, publicysta, popularyzator jazzu w Polsce.

W czasie wojny zgłosił się na roboty do Niemiec, skąd uciekł do Norwegii, do Polski wrócił w 1946 roku. Jednak nie na stałe, gdyż w latach sześćdziesiątych wyjechał na zawsze do Stanów. Element biograficzny odegrał dużą rolę w jego twórczości - większość jego książek to rozbudowana i ubarwiona autobiografia. Autor "Przekroju" i "Tygodnika Powszechnego" wzbudził zainteresowanie tomem opowiadań Hotel Ansgar (1947), osnutych na tle epizodu norweskiego. Już tu rodzi się stały bohater Tyrmanda - wielki cwaniak, coś na kształt Felixa Krulla, radzący sobie we wszystkich okolicznościach, ulubieniec kobiet, zarazem bezgranicznie pewny siebie i swojego szczęścia. Dwa z tych opowiadań weszły do znacznie rozleglejszego zbioru Gorzki smak czekolady Lucullus (1957) - tytułowa czekolada została podarowana przez zakochaną Niemkę i wyrzucona przez okno. Tom składa się z trzech części. W 1955 roku ukazał się największy bestseller tamtych lat - Zły - kryminał i świetna panorama Warszawy z 1954 roku zarazem.

W 1961 ukazuje się Filip. Jest to powrót do autobiografii wojennej, do kelnerskiego epizodu we Frankfurcie, gdzie polski cwaniak opływa we wszystko i oszukuje Niemców na wszystkie możliwe sposoby. Wreszcie jeszcze jeden powrót autobiograficzny nastąpił w wydanej już na emigracji także wielkiej powieści Życie towarzyskie i uczuciowe (1967). Jest to panorama środowisk artystycznych i dziennikarskich w Warszawie w latach powojennych, zarazem studium deprawacji moralnej.

W swoim czasie pisarz był czymś na kształt apostoła jazzu wydając książkę U brzegów jazzu (1957) i organizując festiwal Jazz Jamboree. Na emigracji wydawał książki antykomunistyczne. Szczególne miejsce zajmuje Dziennik 1954. Współpracował z "New Yorkerem", wykładał na kilku uczelniach literatury słowiańskie.

d2xhsoc

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xhsoc
d2xhsoc
d2xhsoc