Trwa ładowanie...
d37q5yw

Leon Schiller

Leon Schiller był polskim reżyserem i człowiekiem orkiestrą, który zasłynął ”Pastorałką”, a wcześniej wystawieniem dzieła Adama Mickiewicza. Współtworzył paryskie Towarzystwo Artystów Polskich. Schiller był laureatem Złotego Wawrzynu Akademickiego Polskiej Akademii Literatury.

Leon Schiller – biografia

Leon Jerzy Wojciech Schiller de Schildenfeld przyszedł na świat w Polsce 14. marca 1887 roku w rodzinie katolickiej z Austrii o żydowskich korzeniach. Jego ojciec był właścicielem agencji handlowej, po matce natomiast Leon dostał w spadku miłość do muzyki. Jego siostra została aktorką, on sam poślubił później aktorki Zofię Modrzewską oraz Ewę Kuncewicz. Leon Schiller uczył się początkowo w domu, kolejno w gimnazjum, a maturę zdawał eksternistycznie. Studiował w Krakowie oraz Paryżu, polonistykę i filozofię. Więziono go w obozie w Auschwitz oraz w bawarskim Oflagu. Leon Schiller był także zakonnikiem bez ślubów, a z przyrzeczeniem wytrwania (oflatem benedyktyńskim). Spoczywa na Powązkach w Warszawie.

Leon Schiller – życie zawodowe

Leon Schiller współpracował z teatrami, występował na estradzie i w kabarecie, bo lubił śpiew, publikował artykuły w czasopiśmie. Po przeżytym zawodzie miłosnym Leon Schiller targnął się na swoje życie, a po postrzale dochodził do siebie w Szwajcarii. Teatralny debiut reżyserski zaliczył w 1917 roku, był także kierownikiem artystycznym jednego z teatrów, kierownikiem wydziału reżyserskiego PIST, rektorem PWST w Łodzi, a także redaktorem naczelnym pisma o teatrze. ”Pastorałka” Leona Schillera z 1931 roku to najsłynniejszy scenariusz widowiska autorstwa szeroko odznaczanego polskiego reżysera.

Leon Schiller
Miejsce urodzenia

Kraków

Data śmierci

25.03.1954

Miejsce śmierci

Warszawa

Bibliografia
d37q5yw

Podziel się opinią

1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q5yw
d37q5yw
d37q5yw
d37q5yw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj