Leo Lipski
Urodził się w Zurychu. W dzieciństwie przeniósł się z rodzicami do Krakowa. Jego matka, Tonia z domu Osterer, pochodziła z Wiednia. Zmarła, gdy był kilkuletnim chłopcem. Leo wraz z ojcem, Samuelem Lipschützem, kupcem, krakowianinem po studiach w Niemczech, i młodszym o kilka lat bratem, Stanisławem, mieszkał na krakowskim Kazimierzu do wybuchu II wojny światowej. W Krakowie chodził do gimnazjum imienia Adama Mickiewicza a następnie do humanistycznego gimnazjum św. Jacka. W domu pobierał lekcje języka francuskiego i gry na fortepianie, również z domu wyniósł biegłą znajomość języka niemieckiego oraz zainteresowania filozoficzno-psychologiczne, które rozwijał podczas studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jako gimnazjalista zaczął Lipski publikować recenzje literackie oraz muzyczne, fragmenty prozy i nieliczne wiersze na łamach "Kuźni Młodych", "Naszego Wyrazu", "Pionu". Przybrał wówczas pseudonim literacki Leo Lipski, którego używał do końca życia. Przedwojenny okres w życiu Leo Lipskiego upłynął na
studiowaniu, lekturach, podejmowaniu prób literackich, nawiązywaniu recenzenckiej współpracy z czasopismami, na spotkaniach towarzyskich poświęconych dyskusjom o literaturze, sztuce, filozofii współczesnej odbywanych w gronie przyjaciół.
Twórczość Lipskiego nie należy do obfitych, była jednak tłumaczona na wiele języków: angielski, francuski, niemiecki, szwedzki, włoski, hebrajski, jidisz. Składa się na nią kilka młodzieńczych recenzji, wierszy i obrazków prozatorskich drukowanych w polskiej prasie lat trzydziestych, nieukończona powieść pt. Niespokojni, nad którą autor pracował jeszcze w Krakowie, a którą w innej wersji ukończył (choć w całości nie opublikował) tuż po wojnie w 1948 roku, tom opowiadań Dzień i noc (1957), poza utworem tytułowym zawierający również Waadi oraz Powrót; a także drukowane pojedynczo opowiadania: Pradawna opowieść (1959), Miasteczko (1964) Sarni braciszek (1981), mikropowieść Piotruś (1960), wreszcie wspomnieniowe notatki z podróży do Paryża oraz korespondencja m. in. z Jerzym Giedroyciem, Józefem Czapskim, Gustawem Herlingiem-Grudzińskim, Martinem Buberem, Janem Holcmanem.
Data urodzenia | 09.07.1917 |
Data śmierci | 06.07.1997 |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze