Trwa ładowanie...
djnbeuh
15-04-2010 00:00

Legenda o Sigurdzie i Gudrun

książka
Oceń jako pierwszy:
djnbeuh
Legenda o Sigurdzie i Gudrun
Tytuł oryginalny

The Legend of Sigurd and Gudrún

Inne
Źródło: Inne

J.R.R. Tolkien, wielki miłośnik i znawca kultury Północy, zanim napisał Hobbita i Władcę Pierścieni, w latach dwudziestych XX w. ułożył własną wersję staroskandynawskiej legendy o upadku słynnych Niflungów (Nibelungów). Nadał jej formę dwóch związanych ze sobą poematów o niezwykle kunsztownej wersyfikacji, zatytułowanych Nowa pieśń o Völsungach oraz Nowa pieśń o Gudrun.

Pierwsza pieśń opowiada o losach legendarnego bohatera Sigurda Völsunga i dwóch zakochanych w nim kobiet – walkirii Brynhildy oraz pięknej Gudrun, księżniczki z rodu Niflungów, która dzięki magicznemu podstępowi została jego żoną.

Druga przedstawia wydarzenia po śmierci Sigurda – Gudrun wbrew swej woli zawiera małżeństwo z potężnym Atlim, władcą Hunów (historycznym Attylą), Atli morduje jej braci, wielkich bohaterów, Gudrun wywiera straszną zemstę, po czym odbiera sobie życie.

Legenda o Sigurdzie i Gudrun to fascynująca opowieść z czasów starożytnej Północy o magii, bogach, spektakularnych bitwach, wojownikach, tragicznej miłości i zdradzie. Niezwykły prezent dla wszystkich miłośników Tolkiena, opatrzony przez jego syna drobiazgowym komentarzem oraz fragmentami dotąd niepublikowanych wykładów ojca o literaturze staroislandzkiej.

Legenda o Sigurdzie i Gudrun
Numer ISBN

978-83-7648-276-7

Wymiary

145x210

Gatunek

Fantasy & SF,Powieści i opowiadania

Oprawa

6

Liczba stron

560

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djnbeuh
djnbeuh
djnbeuh