Trwa ładowanie...

Lech Raczak nie żyje. Był współtwórcą Teatru Ósmego Dnia

Poznań żegna zmarłego nagle wybitnego twórcę teatralnego. Lech Raczak był reżyserem, dramaturgiem i współzałożycielem Teatru Ósmego Dnia.

Lech Raczak nie żyje. Był współtwórcą Teatru Ósmego DniaŹródło: East News
dzgmtp4

Nagłe odejście Lecha Raczaka to wielka strata dla polskiej kultury. Był reżyserem, dramaturgiem, teatrologiem, jednym z najbardziej znanych przedstawicieli teatru offowego. W 1964 r. współzałożył legendarny Teatr Ósmego Dnia, którego w latach 70. i 80. był kierownikiem artystycznym. Sztuki, które tworzył z zespołem teatru, niejednokrotnie były mocnym komentarzem do współczesności i otaczającej rzeczywistości. Był reżyserem głośnych przedstawień, m.in. "Duma o hetmanie" według Stefana Żeromskiego (1968), "Wprowadzenie do..." (1970), "Jednym tchem" z tekstami Stanisława Barańczaka (1971), "Wizja lokalna" według Alberta Camusa (1973), "Ach, jakże godnie żyliśmy" (1979) czy "Mała Apokalipsa" według Tadeusza Konwickiego (1985).

Lech Raczak był jedną z najważniejszych postaci poznańskiej kultury. W 1995-98 był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu, od 1993 do 2012 był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. W 2018 r. został wyróżniony Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru.

Wiadomość o jego śmierci przekazał także w mediach społecznościowych prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, publikując wspomnienie reżysera. - Lech Raczak był wybitną postacią kultury. To ogromna strata dla Poznania, Polski, ale też dla mnie osobiście. Z uwagą wsłuchiwałem się w jego głos, będący zawsze niezwykle trafną diagnozą naszej współczesności. Tej mądrości, którą dzielił się z nami w teatrze, w wywiadach, ale i osobistych rozmowach, będzie mi bardzo brakowało – napisał w komunikacie.

O nagłej śmierci reżysera informowała poznańska "Gazeta Wyborcza". Na jej łamach czytamy, że reżyser zasłabł na przyjęciu noworocznym organizowanym przez prezydenta Poznania. Mimo błyskawicznej akcji reanimacyjnej i hospitalizacji, lekarzom nie udało się go uratować. Zmarł w piątek, 17 stycznia, późnym wieczorem. 27 stycznia obchodziłby 74. urodziny. Bliskim i współpracownikom Lecha Raczaka składamy najszczersze kondolencje.

Zobacz: Prolog - Paweł Kapusta

dzgmtp4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzgmtp4