Trwa ładowanie...
d3nooih

Lech Raczak nie żyje. Był współtwórcą Teatru Ósmego Dnia

Poznań żegna zmarłego nagle wybitnego twórcę teatralnego. Lech Raczak był reżyserem, dramaturgiem i współzałożycielem Teatru Ósmego Dnia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lech Raczak
Lech Raczak (East News)
d3nooih

Nagłe odejście Lecha Raczaka to wielka strata dla polskiej kultury. Był reżyserem, dramaturgiem, teatrologiem, jednym z najbardziej znanych przedstawicieli teatru offowego. W 1964 r. współzałożył legendarny Teatr Ósmego Dnia, którego w latach 70. i 80. był kierownikiem artystycznym. Sztuki, które tworzył z zespołem teatru, niejednokrotnie były mocnym komentarzem do współczesności i otaczającej rzeczywistości. Był reżyserem głośnych przedstawień, m.in. "Duma o hetmanie" według Stefana Żeromskiego (1968), "Wprowadzenie do..." (1970), "Jednym tchem" z tekstami Stanisława Barańczaka (1971), "Wizja lokalna" według Alberta Camusa (1973), "Ach, jakże godnie żyliśmy" (1979) czy "Mała Apokalipsa" według Tadeusza Konwickiego (1985).

Lech Raczak był jedną z najważniejszych postaci poznańskiej kultury. W 1995-98 był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu, od 1993 do 2012 był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. W 2018 r. został wyróżniony Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru.

Wiadomość o jego śmierci przekazał także w mediach społecznościowych prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, publikując wspomnienie reżysera. - Lech Raczak był wybitną postacią kultury. To ogromna strata dla Poznania, Polski, ale też dla mnie osobiście. Z uwagą wsłuchiwałem się w jego głos, będący zawsze niezwykle trafną diagnozą naszej współczesności. Tej mądrości, którą dzielił się z nami w teatrze, w wywiadach, ale i osobistych rozmowach, będzie mi bardzo brakowało – napisał w komunikacie.

O nagłej śmierci reżysera informowała poznańska "Gazeta Wyborcza". Na jej łamach czytamy, że reżyser zasłabł na przyjęciu noworocznym organizowanym przez prezydenta Poznania. Mimo błyskawicznej akcji reanimacyjnej i hospitalizacji, lekarzom nie udało się go uratować. Zmarł w piątek, 17 stycznia, późnym wieczorem. 27 stycznia obchodziłby 74. urodziny. Bliskim i współpracownikom Lecha Raczaka składamy najszczersze kondolencje.

d3nooih

Zobacz: Prolog - Paweł Kapusta

d3nooih

Podziel się opinią

Share

d3nooih

d3nooih