Günter Grass, noblista z 1999 roku
Pisarz niemiecki.
Jego matka była Kaszubką, a ojciec Niemcem. Po drugiej wojnie światowej Grass zamieszkał w Berlinie Zachodnim.
Z wykształcenia: rzeźbiarz, ukończył studia plastyczne w Düsseldorfie i Berlinie. Oprócz pisarstwa tworzy grafiki, projektuje okładki do własnych książek.
W latach 60. Grass brał udział w kampaniach wyborczych na rzecz socjaldemokratów. Po dymisji kanclerza Willy'ego Brandta zdystansował się wobec SPD, ale nadal czynnie uczestniczy w niemieckim życiu politycznym.
Przez ponad 20 lat należał do grupy literackiej 47, koła pisarzy zachodnioniemieckich, austriackich i szwajcarskich, których łączył protest przeciwko faszyzmowi i postulat literatury zaangażowanej społecznie.
Grass zdobył rozgłos w 1959 roku powieścią Blaszany bębenek, która, ocenzurowana, ukazała się w Polsce dopiero w roku 1984. Szczególne miejsce w twórczości Grassa zajmuje Gdańsk i Polska. Jest autorem tzw. "gdańskiej trylogii", do której należą jego słynne powieści: Blaszany bębenek, Kot i mysz, Psie lata.
Inne najbardziej znane utwory Grassa to: Z dziennika ślimaka, Szczurzyca oraz Wróżby kumaka, sarkastyczna opowieść o polsko-niemieckim pojednaniu.
W 1999 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla.
W autobiograficznej książce Przy obieraniu cebuli przyznał się do ochotniczej służby w oddziałach Waffen-SS. Wyznanie to wywołało lawinę krytyki zwłaszcza w Polsce.