Trwa ładowanie...
dz52mlo
15-04-2010 00:00

Kulturkampf. Katolicyzm i liberalizm w Niemczech w XIX wieku

książka
Oceń jako pierwszy:
dz52mlo
Kulturkampf. Katolicyzm i liberalizm w Niemczech w XIX wieku
Rok wydania
Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Nazwą „kulturkampf” określa się walkę między światopoglądem laickim a zdominowanym przez Kościół światopoglądem religijnym, która toczyła się w Niemczech po zjednoczeniu. Nazwy tej użył po raz pierwszy światowej sławy anatom, antropolog i lekarz Rudolf von Virchow w przemówieniu wygłoszonym w pruskiej Izbie Posłów 17.01.1873 r. Walka z Kościołem występowała w Niemczech wszędzie tam, gdzie wpływy uzyskiwali liberałowie, dążący do podporządkowania Kościoła państwu.

Autor omawia sytuację w Niemczech po zjednoczeniu, różnice między światopoglądem konserwatywnym i liberalnym, położenie Kościoła katolickiego przed wybuchem kulturkampfu, ustawodawstwo kulturkampfu, jego przebieg w Prusach i w innych państwach niemieckich, oraz przyczyny, które złożyły się na jego zakończenie.

Kulturkampf. Katolicyzm i liberalizm w Niemczech w XIX wieku
Numer ISBN

978-83-04-05029-7

Wymiary

145x205

Gatunek

Historia powszechna,Religia i religioznawstwo

Oprawa

1

Liczba stron

256

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz52mlo
dz52mlo
dz52mlo
dz52mlo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj