Trwa ładowanie...
d1vlxb6

Kuba Sienkiewicz

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Kuba Sienkiewicz (właściwie Jakub Sienkiewicz) jest liderem zespołu Elektryczne Gitary i jednocześnie praktykującym lekarzem neurologiem.

Kuba Sienkiewicz urodził się w 1961 roku w Warszawie. Jeszcze jako nastolatek rozpoczął z przyjaciółmi tworzenie pierwszych zespółów muzycznych. W 1977 roku wspólnie z Piotrem Łojkiem (obecnie liderem grupy Dziady Żoliborskie) założył grupę SPIARDL, której nazwa była skrótem od Stowarzyszenie Piosenkarzy i Artystów Robotniczych Działaczy Ludowych. Sienkiewicz i Łojek grali w domu i nagrywali swoje utwory na magnetofon. W latach 80. dołączył do nich Mirosław Jędras (obecnie lider zespołu Zacier”) - nazwę zespołu zmieniono na Zuch Kozioł. Razem z innymi muzykami tworzył utwory zaangażowane politycznie i śpiewał je na niezależnych występach. Był w tym czasie także działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W 1986 roku Sienkiewicz ukończył Akademię Medyczną w Warszawie i potem uzyskał specjalizację II stopnia z neurologii. Rok później założył z przyjaciółmi kolejną grupę – rockowy zespół Miasto, który funkcjonował tylko dwa lata. W 1990 roku powstały Elektryczne Gitary, które sprzedały do tej pory ponad milion płyt i grają do dzisiaj. W międzyczasie cały czas pracował jako lekarz. W 1995 roku obronił rozprawę pt. "Zaburzenia gałkoruchowe w chorobie Parkinsona" uzyskując tytuł doktora nauk medycznych. Pracuje w Klinice Neurologii WUM.

Życie prywatne Kuby Sienkiewicza

Jest siostrzeńcem Krystyny Sienkiewicz (1936-2017), polskiej aktorki teatralnej i filmowej. Artysta jest żonaty i ma pięcioro dzieci.
Kuba Sienkiewicz w wywiadach przyznał się, że w przeszłości chorował na depresję i miał problem z nałogami – nie tylko nadużywał alkoholu, ale także leków, do których miał nieograniczony dostęp. Jak sam określał – lekami m.in. na Parkinsona regulował swój nastrój, od eurofycznego do zobojętnienia, aby funkcjonować na wysokich obrotach, jakie wynikały z pracy jako lekarz (także lekarz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego) jak i artysta estradowy.

Kuba Sienkiewicz – książki

W 1994 roku została wydana książka „Jestem z drowy”, która składa się z tekstów piosenek zespołu Elektryczne Gitary, wywiadów Kuby Sienkiewicza oraz komentarzy muzyka. Jako lekarz neurolog jest także autorem Poradnika dla osób z chorobą Parkinsona.
W 2015 roku wydał swoją autobiografię „Kubatura, czyli elektryczne wagary”, która jest swoistą mozaiką elementów biograficznych, prozaicznych impresji autora, tekstów piosenek oraz ich omówień. Biografia Kuby Sienkiewicza jest pełna autoironii, a artysta przyznaje się do swoich życiowych porażek, błędów.

Kuba Sienkiewicz
Data urodzenia

24.11.1961

Miejsce urodzenia

Warszawa, Polska

Bibliografia
d1vlxb6

Podziel się opinią

1
1

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vlxb6
d1vlxb6
d1vlxb6