Trwa ładowanie...
reportaż
23-04-2010 13:35

Książka Hanny Krall Książką Miesiąca Warszawskiej Premiery Literackiej

Książka Hanny Krall Książką Miesiąca Warszawskiej Premiery LiterackiejŹródło: Inne
d4hhkn4
d4hhkn4

Książka Król kier znów na wylocie Hanny Krall została Książką Miesiąca Warszawskiej Premiery Literackiej.

Historia, jak zwykle u Krall , oparta jest na faktach. Bohaterka powieści, piękna Izolda Regensberg, jest bardzo zakochana w swoim mężu, więcej – ta miłość stanowi sens jej życia. Aby ocalić męża, Izolda znajduje siły na ucieczkę z getta, znosi wszelkie niebezpieczeństwa i upokorzenia by móc wysyłać mu paczki do obozu, przeżywa więzienie na Pawiaku, wreszcie sama trafia do Oświęcimia. Izolda jest w swojej miłości zaślepiona, nie obchodzi ją los innych Żydów, nawet tych znajomych, kochanych. Nie ulega sentymentom, nie ma wyrzutów sumienia, jeżeli to, co robi może pomóc ukochanemu mężczyźnie.

Oboje przeżywają wojnę i udaje im się odnaleźć. Spotkanie nie przynosi jednak Izoldzie radości. Uratowała ukochanego, ale to już jest zupełnie inny człowiek. Po kilku latach razem mąż odchodzi od niej niemal bez wyjaśnienia. W książce Krall czytelnik spotyka Izoldę po latach, w Izraelu. Nadal żyje historią i uważa, że jej los świetnie nadawałby się na powieść lub film, najlepiej z Elisabeth Taylor, która była do niej podobna, w roli głównej.

Hanna Krall stworzyła opowieść o Izoldzie Regensberg na podstawie materiałów z reportażu Powieść dla Hollywood. Pierwsze opowiadanie Hanny Krall nie spełniło jednak oczekiwań Izoldy – było w nim za mało uczuć, za mało miłości, samotności i łez. Powieść Król kier znów na wylocie jest wersją poprawioną, pełną, zaakceptowaną przez Izoldę.

Warszawska Premiera Literacka jest nagroda przyznawana przez warszawskich księgarzy najciekawszym, najstaranniej wydanym książkom. Z dwunastu Książek Miesiąca wybierana jest potem Książka Roku.

Powieść Król kier znów na wylocie opublikowało wydawnictwo Świat Książki.

d4hhkn4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hhkn4