Trwa ładowanie...
d3z3xym

Krzysztof Rybiński

krzysztof rybiński
Źródło: krzysztof rybiński

Krzysztof Rybiński (ur. 01.03.1967 r. w Warszawie) jest habilitowanym doktorem nauk ekonomicznych, publicystą i ekonomistą, który w latach 2004 – 2008 sprawował funkcję wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego.

Krzysztof Rybiński - edukacja

Krzysztof Rybiński urodził się w Warszawie, gdzie w młodości uczęszczał do jednej z szkół na Pradze. Był również harcerzem. Po skończeniu liceum, Rybiński podjął studia na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki, gdzie ostatecznie uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych ze specjalnością ekonometryczną. Kolejnym sukcesem Krzysztofa Rybińskiego była w 2009 roku habilitacja w Kolegium Ekonomiczno - Społecznym Szkoły Głównej Handlowej na podstawie rozprawy pt. ''Offshoring – globalne nierównowagi – polityka pieniężna''.

Krzysztof Rybiński – kariera zawodowa

Krzysztof Rybiński po habilitacji na SGH w Warszawie rozpoczął pracę jako informatyk w japońskiej firmie komputerowej. Następnie został pracownikiem naukowo-dydaktycznym na Wydziale Nauk Ekonomicznych UW oraz konsultantem Uniwersytetu Środkowo-Europejskiego, Banku Światowego i w końcu dyrektorem administracyjnym w Centrum Badań Ekonomicznych Europy Środkowej i Wschodniej. Kolejnym stanowiskiem, jakie od 1997 roku sprawował Krzysztof Rybiński była funkcja głównego ekonomisty oddziału banku ING w Warszawie, a od 2001 roku Rybiński został również głównym ekonomistą w Banku Zachodnim WBK. Lata 2002 – 2004 to kolejne doświadczenia w roli głównego ekonomisty, tym razem banku BPH, co sprawiło, że Krzysztof Rybiński został ostatecznie prezesem Polskiego Stowarzyszenia Ekonomistów Biznesu i członkiem rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich. Te doświadczenia przełożyły się na objęcie przez Rybińskiego 25 marca 2004 roku stanowiska wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego. Po zakończeniu kadencji ekonomista podjął współpracę z firmą Ernst & Young (lata 2008 - 2010), gdzie stanął na czele zespołu strategii ekonomicznej. W kolejnych latach Krzysztof Rybiński został profesorem nadzwyczajnym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Alior Babku. W międzyczasie współtworzył spółkę SanNao, która wdrażała rozwiązania internetowe, a w okresie 2010 – 2015 był rektorem Kazachstańskiego Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Krzysztof Rybiński – działalność polityczna

Doświadczenia zawodowe sprawiły, że w 2010 roku Krzysztof Rybiński stał się ekspertem ds. gospodarczych, biorąc udział przy tworzeniu programu partii politycznej ''Polska Jest Najważniejsza''. Rok później ekonomista poparł w działaniach partię ''Kongres Nowej Prawicy'' oraz kandydował do wyborów parlamentarnych w 2011 roku z ramienia ''Unii Prezydentów – Obywatele do Senatu'' w Warszawie uzyskując wynik 33 665 głosów (16.23% głosów), co dało mu 3. miejsce spośród 4 kandydatów.

Krzysztof Rybiński – działalność publicystyczna

Krzysztof Rybiński przez cały okres kariery zawodowej był autorem licznych publikacji prasowych i naukowych, w których skupiał się na zagadnieniach finansowych i ekonomicznych. Do jednej z najpopularniejszych zaliczyć można książkę pt. ''Go Global!'' (wyd. Helion), w której autor przedstawił historie jedenastu prezesów polskich firm, które z powodzeniem przeprowadziły ekspansję swojej działalności na rynki zagraniczne.

Krzysztof Rybiński
Data urodzenia

01.03.1967

Miejsce urodzenia

Warszawa

Bibliografia
d3z3xym

Podziel się opinią

Share
d3z3xym
d3z3xym
d3z3xym
d3z3xym