Krzysztof Miklas
Krzysztof Miklas (ur. 22.02.1948 r. w Kamionie) jest komentatorem i sportowym i popularnym w Polsce dziennikarzem.
Krzysztof Miklas – edukacja
Krzysztof Miklas jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Łowiczu. Następnie przyszły dziennikarz w 1972 roku ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz w 1975 roku podyplomowe studium dziennikarstwa UW.
Krzysztof Miklas – działalność dziennikarska
Krzysztof Miklas rozpoczął pracę dziennikarza w dziale sportowym ''Trybuny Mazowieckiej'', gdzie pracował w latach 1974 – 1978. Kolejnym przystankiem w karierze Miklasa była redakcja sportowa Polskiego Radia (lata 1978 – 1988) oraz redakcja sportowa TVP (w latach 1988 – 1991). Dzięki temu w okresie 1991 – 1993 Krzysztof Miklas został kierownikiem działu sportowego w dzienniku ''Nowy Świat'' oraz szefem programów turystycznych i sportowych TVP Polonia do 2007 roku. Rok później w 2008 roku dziennikarz przeszedł na emeryturę. Mimo to w lutym 2018 roku Krzysztof Miklas wrócił do dziennikarstwa i redakcji sportowej Telewizji Polskiej, gdzie stworzył dokumentalny cykl pt. ''Biało-czerwoni. Historie niezwykłe. Gawęda Krzysztofa Miklasa.'', na który składało się 10 odcinków. Wyemitowane zostały na antenie TVP Polonia i TVP Historia. Oprócz tego Krzysztof Miklas od 2018 roku jest komentatorem i ekspertem w TVP Sport i TVP1 specjalizując się w skokach narciarskich.
Krzysztof Miklas – działalność komentatorska i pozostałe
Krzysztof Miklas pracował również w roli komentatora sportowego, komentując w TVP i Polskim Radiu aż dziesięć igrzysk olimpijskich (5 zimowych i 5 letnich) zaczynając od Seulu (1988 r.), gdzie relacjonował m.in. takie konkurencje jak: skoki narciarskie, biegi narciarskie, biathlon, pięciobój nowoczesny, lekkoatletyka, podnoszenie ciężarów czy pięciobój nowoczesny. To wszystko sprawiło, że Miklas w 1997 roku wskrzesił Światowe Igrzyska Polonijne. Oprócz tego Miklas pisał felietony dla łowickiego tygodnika ''Nowy Łowiczanin'' i tzw. prasy polonijnej, w tym od 2002 roku zamieszczając cotygodniowe komentarze w Radiu Toronto. Był również działaczem Polskiego Komitetu Olimpijskiego (Komisja Polonijna) i Stowarzyszenia Wspólnota Polska (Komisja Sportu i Młodzieży). Obecnie Krzysztof Miklas okazjonalnie komentuje niektóre wydarzenia sportowe w Telewizji Trwam i Radiu Maryja, a od 2015 roku jest stałym komentatorem dla Telewizji Republika. Ponadto podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016 Krzysztof Miklas razem z Pawłem Zarzecznym współtworzył w Telewizji Republika program ''Olimpijski Bul Głowy''.
Krzysztof Miklas – działalność polityczna
Krzysztof Miklas w 2005 roku kandydował do Senatu, będąc kandydatem niezależnym. Nie osiągnął jednak sukcesu, zdobywając ostatecznie 18 112 głosów. Po raz kolejny Krzysztof Miklas w 2018 roku kandydował do Sejmiku Województwa Łódzkiego jako reprezentant ruchu Kukiz'15. Ponownie nie uzyskał mandatu, zdobywając w sumie 6327 głosów.
Krzysztof Miklas – odznaczenia
Krzysztof Miklas w 2001 roku za całokształt działalności na rzecz Polonii odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.
Data urodzenia | 22.02.1948 |
Miejsce urodzenia | Kamion |
Bibliografia |
Podziel się opinią
Komentarze