Trwa ładowanie...
d4apt2u

Krzysztof Materna

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Krzysztof Materna to polska osobowość medialna, konferansjer, producent telewizyjny, aktor, reżyser i satyryk. Znany przede wszystkim ze wspólnych występów z Wojciechem Mannem.

Krzysztof Materna – biografia

Krzysztof Materna urodził się 28 października 1948 roku w Sosnowcu. Tam uczęszczał do II Liceum Ogólnokształcącego im. E. Plater. Swoje pierwsze szlify w mediach zdobywał w Zjednoczonych Przedsiębiorstwach Rozrywkowych, firmie zajmującej się prowadzeniem rozgłośni radiowych, gier loteryjnych i usług wydawniczych. Przez lata Krzysztof Materna był dyrektorem artystycznym i reżyserem festiwali piosenki w Opolu i Sopocie. Współtworzył także programy emitowane na antenie radia czy telewizji, między innymi "Spotkania z balladą" czy "60 minut na godzinę".

Wśród szerszej publiczności Krzysztof Materna zapisał się w pamięci jako partner telewizyjny Wojciecha Manna. Wraz z nim na przełomie lat 80. i 90. prowadził szereg programów o charakterze satyrycznym. W Telewizji Polskiej realizowali programy: "Mądrej głowie", "Za chwilę dalszy ciąg programu", "MdM", "MdM po godzinach", "MaMa", a także "Mc² czyli maszyna czasu Manna i Materny". Krzysztof Materna i Wojciech Mann pojawili się także na wizji TV Plus w programie "M kwadrat".

Kariera Krzysztofa Materny rozwija się także w radiu. Między 2012 a 2014 rokiem wraz z Grzegorzem Markowskim prowadził emitowaną w każdy czwartek audycję "Daję słowo". Współpracuje także z Internetowym Radiem Baobab, gdzie jest gospodarzem autorskiego programu "Z pamięci Krzysztofa Materny”. Na tej samej antenie prowadzi również programy z Wojciechem Mannem: "O radiach i magnetofonach” oraz "Między nami-dziadami”.

Krzysztof Materna – odznaczenia

W 2009 roku Krzysztof Materna został odznaczony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Honory odebrał z rąk ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdana Zdrojewskiego.

Krzysztof Materna został również doceniony przez magazyn "Polityka”. Wraz z Wojciechem Mannem został ogłoszony najważniejszą osobowością telewizyjną.

Krzysztof Materna – życie prywatne

Krzysztof Materna był trzykrotnie żonaty, dwukrotnie rozwiedziony. Z poprzednich związków ma dwoje dzieci. Według doniesień prasy nieślubnym synem Krzysztofa Materny jest dziennikarz śledczy Jacek Bazan.

Wielką pasją Krzysztofa Materny jest gra w golfa. Poza tym należy do grona miłośników tenisa i piłki nożnej. Posiada prywatną kolekcję sztuki współczesnej. Zasiada również w Radzie Nadzorczej Impelu Wrocław, żeńskiego kluby siatkarskiego. W kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi wsparł kandydaturę Bronisława Komorowskiego jako honorowy członek komitetu.

Krzysztof Materna – filmy i seriale

Krzysztof Materna wystąpił w kilku polskich filmach i serialach, odgrywając role epizodyczne. Zobaczyć go można było między innymi w "Czterdziestolatku", "Stawce większej niż życie" czy "Uprowadzeniu Agaty".

Ponadto Krzysztof Materna podłożył głos w polskiej wersji dubbingowej "Shreka Trzeciego" i "Shrek Forever", przyrodniej siostrze Kopciuszka, Mabel.

Krzysztof Materna – książki

Krzysztof Materna jest współautorem dwóch książek. Jedną z nich jest "Przed Państwem Krzysztof Materna (dla przyjaciół siostra Irena). Przygody z życia wzięte", w której satyryk opowiada anegdoty związane z jego własnymi doświadczeniami, a także polityką i show-biznesem. Jest także jednym z autorów, obok Wojciecha Manna, publikacji "Podróże małe i duże, czyli jak zostaliśmy światowcami". Niezapomniana para wspomina z humorem wiele historii, które zdarzyły się naprawdę, choć niekiedy trudno w to uwierzyć.

d4apt2u

Podziel się opinią

4
5
Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4apt2u
d4apt2u
d4apt2u