Trwa ładowanie...
d2ghv2b
15-04-2010 00:00

Krótka historia literatury przenośnej

książka
Oceń jako pierwszy:
d2ghv2b
Krótka historia literatury przenośnej
Tytuł oryginalny

Historia abreviada de la literatura portatil

Autorzy
Inne
Źródło: Inne

Książka przyniosła autorowi sukces wydawniczy i międzynarodowe uznanie. Biorąc za punkt wyjścia Przenośną historię literatury krótkiej Tristana Tzary, autor przedstawia dzieje shandyzmu, zakonspirowanego ruchu artystycznego opartego na lekkości, lapidarności i oryginalności, do którego należeli, pośród wielu innych Federico García Lorca, Marcel Duchamp, Man Ray, Witold Gombrowicz czy Pola Negri. Członków sprzysiężenia istniejącego od roku 1924, poza wspólną admiracją dla bohatera powieści Larence'a Sterne'a musiał charakteryzować wysoki stopień szaleństwa, zwięzłość dzieła (dorobek każdego z nich powinien był mieścić się w teczce), a także skrajna zmysłowość i łatwość współistnienia z sobowtórem. Niestrudzony nomadyzm prowadził członków stowarzyszenia do miejsc tak egzotycznych jak Nigeria, Wiedeń, Praga, Nowy Jork, Triest czy Paryż, aż do Sewilli, gdzie wskutek zdrady i wielkiego skandalu, tajne stowarzyszenie zostało rozwiązane.

Niezwykła książka, przeplatająca anegdoty, fragmenty wspomnień i teksty apokryficzne, pozwala czytelnikowi bawić się poszukiwaniem granicy między rzeczywistością i fikcją. Zabawna parodia literackiej rozprawy jest znakomitym antidotum na śmiertelną powagę i pompatyczność naukowych dzieł zajmujących się historią kultury.

Krótka historia literatury przenośnej
Numer ISBN

978-83-7495-038-1

Wymiary

125x190

Gatunek

Eseje

Oprawa

1

Liczba stron

300

Podziel się opinią

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ghv2b
d2ghv2b
d2ghv2b
d2ghv2b

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj