Trwa ładowanie...
d6p7lae

Kristin Hannah

Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Powieści Kristin Hannah są zaczytywane przez kobiety nie tylko w Ameryce, ale również w Polsce. Stają się też inspiracjami dla twórców filmowych. Wierne czytelniczki pisarki z niecierpliwością czekają na ekranizację "Słowika". Premierę reżyser Michelle MacLaren zapowiada na 2019 rok.

Kristin Hannah – życiorys pisarki

Kristin Hannah – amerykańska pisarka, autorka bestsellerów – urodziła się w 1960 roku w miejscowości Garden Grove na południu Kalifornii. Jeszcze w dzieciństwie wraz z rodziną przeniosła się do stanu Waszyngton. Tam ukończyła studia prawnicze i rozpoczęła praktykę w kancelarii po nieudanym starcie w karierze reklamowej. Tworzeniem powieści zajęła się dopiero, kiedy zaszła w ciążę. Na skutek komplikacji musiała kilka miesięcy spędzić w łóżku – dopiero wtedy znalazła czas na to, by oddać się długo skrywanej pasji. Obecnie razem z mężem i synem mieszka w Bainbridge Island na północnym wybrzeżu i jest pełnoetatową pisarką. Została nagrodzona kilkoma ważnymi nagrodami (RITA 2004, Goodreads Choice Award 2015, People's Choice 2015 i Audie Award 2016), ma też na koncie wiele nominacji.

Kristin Hannah – książki debiutanckie

Twórczość Kristin Hannah wpisuje się w nurt poruszającej literatury kobiecej (romansowej). Spod pióra autorki wyszło ponad 20 powieści. Pierwsza książka Kristin Hannah – "A Handful of Heaven" o poszukiwaczach złota w Kanadzie – została wydana w 1991 roku. Następne zaczęły się ukazywać każdego kolejnego roku. Opowieści pisarki włączono także do trzech antologii: "Liar's Moon in Harvest Hearts", "Liar's Moon" in With Love" i "Of Love and Life". Przedstawienia pisarstwa Kristin Hannah polskim czytelnikom podjęło się początkowo wydawnictwo Da Capo. W 1993 roku do księgarń trafiła powieść "Zagubieni" ("If You Believe"), w której splatają się losy dwojga ludzi osaczonych przez demony przeszłości. Rok później ukazała się "Błyskawica" z przewrotnie wykorzystanym wątkiem autobiograficznym. Bohaterką książki Kristin Hannah uczyniła tutaj pisarkę romansów, prywatnie daleką od wdawania się w przygody miłosne.

Kristin Hannah – książki dla kobiet i o kobietach

Każda następna powieść amerykańskiej autorki poszerzała rzeszę zwolenników Kristin Hannah. W Polsce szczególnie doceniona została "Szansa" ("Once in Every Life"), w której oprócz stałego elementu charakterystycznego dla gatunku, czyli rozkwitającego uczucia kobiety i mężczyzny, pojawiło się poruszające rozwinięcie wątki miłości rodzicielskiej. Wśród późniejszych dzieł pisarki szczególną pozycję zajmuje książka "Pomiędzy siostrami" ("Between Sisters") z 2004 roku wyróżniona Nagrodą RITA. Główne bohaterki powieści – Claire i Meghann – spotykają się po dwudziestu latach spędzonych z dala od siebie i bolesnych wspomnień z dzieciństwa. Nagle obydwie są zmuszone do dokonania przewartościowań, gdyż ich życia wywracają się do góry nogami. Jeszcze lepsze recenzje zyskał "Słowik" ("The Nightingale"), który przez pół roku znajdował się na liście bestsellerów "The New York Timesa". Tworząc to dzieło, Kristin Hannah sięgała do tradycji powieści historycznej. Zgłębiała dzieje drugiej wojny światowej widzianej oczami kobiety – łączniczki i sanitariuszki zaangażowanej w pomoc nie tylko żołnierzom, lecz także cywilom. Autorka przenosi czytelniczki do okupowanej Francji i przedstawia im bohaterkę inspirowaną prawdziwą postacią – niezłomną Isabelle (pseudonim "Słowik). Kobieta przeprowadza ocalałych alianckich pilotów przez Pireneje. Tło historyczne Kristin Hannah wykorzystuje również w swojej najnowszej powieści "The Great Alone" (2018). Jej bohater jest weteranem wojny w Wietnamie.

d6p7lae

Podziel się opinią

18
6

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6p7lae
d6p7lae
d6p7lae