Trwa ładowanie...
14 lutego 2011, 11:08

Kresy jakich nie znacie

Panorama dawnych Kresów Rzeczpospolitej, ich mieszkańców, kultur, religii i krajobrazów przybliżona dzięki 800 archiwaliom, fotografiom czy mapom znalazła się w albumie Tomasza Kuby Kozłowskiego i Danuty Błahut-Biegańskiej Świat Kresów. 

Kresy jakich nie znacieŹródło: "__wlasne
d1l1wlh
d1l1wlh

*Panorama dawnych Kresów Rzeczpospolitej, ich mieszkańców, kultur, religii i krajobrazów przybliżona dzięki 800 archiwaliom, fotografiom czy mapom znalazła się w albumie Tomasza KubyKuby Kozłowskiego i Danuty Błahut-Biegańskiej Świat Kresów. *

"Album jest pokłosiem ponad ćwierćwiekowej pasji gromadzenia kresowianów w dużej mierze z inspiracji mojej mamy lwowianki. Przez ten czas zebrałem ok. 30 tys. zdjęć, pocztówek, książek, wydawnictw, map, pamiątek, antyków, przedmiotów codziennego użytku, medali, druków drobnych czy dokumentów, co obecnie stanowi chyba jeden z największych takich zbiorów w kraju. W 2008 roku Dom Spotkań z Historią zorganizował na podstawie tej kolekcji wystawę Świat Kresów, po której doszliśmy do wniosku, że to świetny materiał na album" - opowiadał PAP współautor wydawnictwa Tomasz Kuba Kozłowski.

Publikacja ma być próbą przedstawienia Kresów w możliwie najszerszym rozumieniu, poprzez zachowane "okruchy", czyli to co udało się zachować ich dawnym mieszkańcom. "Poprzez dokumenty czy osobiste pamiątki staraliśmy się pokazać tamten wielonarodowy, wielokulturowy i wieloreligijny zniszczony bezpowrotnie przez II wojnę świat. Trudno było przedstawić ten wielobarwny wachlarz jedynie słowem, stąd tak wiele towarzyszących mu ilustracji, umożliwiających pokazania różnych odcieni i aspektów. W odróżnieniu od innych publikacji album nie ukazuje tych terenów przez pryzmat geograficzny czy historyczny. Kresy zostały tu potraktowane jako pewna całość" - zaakcentował współautor.

Wydawnictwo podzielono na 10 rozdziałów.

d1l1wlh

"Na początek próbujemy pokazać nieco wyrywkowo tę część Kresów, która znalazła się poza granicami Rzeczpospolitej po traktacie ryskim w rozdziale Od Inflant po Podole. Potem znalazł się rozbudowany rozdział Tygiel narodów, religii i kultur, próba syntetycznego pokazania najważniejszych grup etnicznych, narodowościowych i religijnych zamieszkujących Kresy: Polaków, Litwinów, Białorusinów, Ukraińców, Żydów, Niemców, Ormian, Tatarów, Karaimów i Cyganów oraz towarzyszących im religii takich jak katolicyzm, grekokatolicyzm, prawosławie, judaizm, protestantyzm, obrządek ormiański czy karaimski" - powiedział Kozłowski.

Kolejne rozdziały są próbą pokazania Kresów poprzez środowiska tam funkcjonujące.

"Rozdział Wieś przybliża wioski kresowe z różnych terenów. Część Dwór, pałac, zamek zainspirowały jedne z najznamienitszych rezydencji dworskich, pałacowych i ziemiańskich w dziejach Rzeczpospolitej znajdujące się na Kresach. Kolejny rozdział Miasteczka to próba zmierzenia się ze szczególnym światem niewielkich miasteczek, zamieszkałych przez koegzystującą obok siebie ludność polską, ukraińską, litewską i żydowską" - relacjonował współautor.

Następny rozdział jest poświęcony zdrojom i letniskom, z których Kresy słynęły od wieków. "Stąd taki przejazd po najbardziej modnych uzdrowiskach kresowych z Truskawcem czy Niemirowem i miejscowościach letniskowych takich jak Zaleszczyki czy Worochta. W tym przeglądzie środowisk kresowych ostatnim rozdziałem jest miasto, gdzie dominują materiały z Wilna i Lwowa, największych metropolii kresowych, ale także archiwalia z pozostałych dużych miast" - mówił Kozłowski.

d1l1wlh

"Dziewiąty rozdział to Szkoła i wychowanie ukazujący edukację dzieci i młodzieży na Kresach oraz wojsko, które zawsze odgrywało tam znaczącą rolę. Ostatnia część ma zaś charakter intymny i osobisty. Ma tytuł Okruchy Kresów i wiąże się z historią mojej rodziny pochodzącej z Kresów i próbą pokazania jak w okruchach archiwaliów zawiera się nasza pamięć. Publikacji towarzyszą indeksy: geograficzny; nazwisk; fotografów, zakładów fotograficznych i nakładców oraz rozkładane panoramy Stanisławowa, Lwowa i Borysławia" - podsumował współautor.

d1l1wlh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l1wlh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj